1 haftada kaç kilo veririm?


Kilo problemi olan pek çok kişi internette “Nasıl kilo veririm?” , “Hızlıca kilo vermek mümkün mü?” sorularının cevabını araştırıyor. İşte, detaylar…

1 haftada kaç kilo veririm?

Kilo vermek için yeme alışkanlığınızı gözden geçirmeniz çok önemli. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin yanı sıra yaşamınıza hareket getirerek de kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandırmak için zencefil, tarçın, sumak gibi baharatlardan da faydalanabilirsiniz. Pek çok kişi kilo verme planı yaparken hafta, ayda kaç kilo verebileceğini hesaplamayı doğru buluyor. Sağlıklı bir bireyde haftalık 500 gr ile 1 kilo arasındaki kayıplar ideal kabul ediliyor fakat bu durum kilo fazlalığına göre de değişkenlik gösterebiliyor. Kilo fazlalığı yüksek olan bireylerde haftalık 2-3 kilo gibi kayıplarda normal karşılanabiliyor.

Amerikan Diyet Akademisi’nin (eatright.org’un) önerisi; aylık hedef olarak mevcut kilonun %5’ini belirlenmesidir. Örneğin 80 kilo bir birey 1 ayda 4 kilo, haftada 1 kilo vermesi sağlıklı olarak kabul edilirken, 50 kilo olan bir bireyin ayda 2,5 kilo haftada ortalama 500 gr vermesi sağlıklı olarak kabul edilir. Kilo verme süreci kişiye özel olmakla birlikte, çok düşük kalorili diyetlerle verilen ciddi miktardaki kilo kayıpları, yağların kaybı değil, öncelikle su ve daha sonra da kasların kaybına sebep olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.