Adet sancısını kendi imkanlarınızla nasıl geçirirsiniz?


Adet sancısı kendi imkanlarınızla nasıl geçiririz sorusunu mutlaka her kadın soruyordur. Çünkü bu ağrılar bazen inanılmaz bir boyuta gelebiliyor. Eğer ilaçla tedavi olmak istemiyorsanız, bu ağrıları evde de geçirebilirsiniz. İşte adet ağrısı evde nasıl geçer sorusunun cevabı.

Adet sancısı bu döneminde bazı durumlarda kanamadan önce başlayan, kanamanın yoğun olduğunda ise daha şiddetli hissedilen, karında ve rahim bölgesinde kramplar şeklinde ortaya çıkan acı, adet sancısıdır.

Adet esnasında oluşan sancının beraberinde; mide bulantısı, ishal, tansiyon düşüklüğü , bel ağrısı ve psikolojik sorunlara yol açar.

Adet sancısının nedenleri adet döneminde, adet kanamasının kontrollü bir şekilde atılması için rahim kasılır. Böylece bu bölgeye giden kan akımı ve oksijen azaldığı görülür. Adet ağrılarının da en önemli sebebi oksijen sorunudur. Dolayısıyla kan dolaşımını hızlandıracak her şey adet sancısına iyi gelir.

ADET SANCISINI KENDİ İMKANLARIMIZLA NASIL GEÇİRİRİZ?

Bir havluyu ısıtarak veya bir sıcak su torbası yardımıyla karnınızın alt tarafına bastırabilirsiniz. Sıcaklık kan dolaşımınızı güçlendirerek ve böylece ağrınız azalacaktır.

İsterseniz ılık duş almak ya da ayaklarını sıcak su içinde bekletmek de iyi bir sonuç olacaktır.

Yatağınıza yatarak önce vücudunuzu gevşetin. Bunu yaparken nefesinizi kontrol ederek yavaş ve derin nefesler almaya çalışın. Ağrı nedeniyle vücudunuz gerginleştiği için gevşeme egzersizleri sizi rahatlatacak ve ağrınızı azaltacaktır.

ADET SANCISINI GEÇİREN YİYECEK VE İÇECEKLER

zencefil

Zencefil: Bir demlik suyu kaynattıktan sonra limonla beraber birkaç parçaya bölerek zencefili soyup demliğin içine atın. Günde 3 bardak içtiğimizde sancının azalacağını far edeceksiniz. Dilerseniz içerken tatlanmak içine bal da karıştırabilirsin.

fesleğen

Fesleğen: Fesleğeni suda kaynatın ve bardağın ağzını kapayarak 15-20 dakika demleyin. Günde bir bardak tüketmeniz halinde ağrılarınız hafifletecektir.

tarçın

Tarçın: Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı tarçın atın ve çözünmesi için iyice karıştırın. Dilerseniz soğuduktan sonra içine bal da ekleyebilirsiniz. Günde 3 bardak içmek, ağrılarınızı pozitif yönde etki verecek.

Şeker Kamışı Pekmezi: Kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum açısından zengin olduğundan şeker kamışı pekmezi, kan pıhtılaşmasını hafifleterek rahim duvarları kaslarını yatıştırmaya yardımcı olur. Böylelikle adet ağrılarını hissetmemeye başlarsınız.

papatya

Papatya Çayı: Bir demliğe 3 kaşık kurutulmuş papatya çayı da ekleyin ve 10 dakika kadar kaynatın. İçmeden önce bal veya limon ekleyebilirsiniz.

maydonoz

Maydanoz: 250 ml suya birkaç dal maydanoz ekleyin ve 5 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra tüketin. Günde 2 bardak tüketirseniz ağrılarınız hafifleyecektir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.