Aile içinde çocuklarıma ve eşime karşı çok sinirliyim


Maddi manevi sıkıntılarınızı ailenize bağıra çağıra hatta hakaret ederek bedelini ödetmek istemiyorsunuz ama kendinizi tutamıyorsunuz. Ama pişman oluyorsunuz. Bu doğrultuda eşinize ve çocuklarınıza kötü davranışınızın sebeplerini ve çözümlerini maddeler halinde sıralayabiliriz.

İş stresi

Sorun; İş yerinde yaşadığınız olumsuz olaylar ve baskılar sizi gergin bir hale getiriyor. Eve döndüğünüzde günün sonunda bu gerginlikten kurtulamayıp çevrenize karşı saldırgan oluyorsunuz.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Çözüm; Eve dönmeden önce sevdiğiniz bir aktivite yapabilirsiniz futbol, yürüyüş ve spor yapmak olabilir ya da sorunlarınızı kaleme dökmek olabilir.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Ailevi nedenler

Sorun; evden işe işten eve hayatınız var, evde de çocukların bakımıydı evin işleriydi derken eşinize hiç vakit ayıramıyorsunuz ve mutsuz oluyorsunuz. Mutsuzluk hissi ise sizi ruhsal olumsuzluklara itiyor eşinizden ve çocuklarınızdan soğumanıza sebep oluyor.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Çözüm; haftada bir kez çocuklarınızla ve eşinizle belki evde ya da dışarıda aktiviteler yapabilirsiniz. Evde yapılabilecek aktiviteler içinde en basit dizi izlemek bile olsa hafta sonlarını bunun için ayarlayabilirsiniz.  Evinizde hafta sonu ya da tatillerinizde bayram havası verebilirsiniz. Özellikle hazırlanan bir akşam düzenleyebilirsiniz mesela özel bir masayı birlikte hazırlayabilirsiniz. Birlikte dizi izlemek için ya da kitap okumak için özellikle hazırlanan bir içecek olabilir veya mısır patlatabilirsiniz vb…

[tie_full_img][/tie_full_img]

Yetersiz hissetmek

Sorun; çocuğunuz olmuyor olabilir bu doğrultudaki tedavi süreciniz sizi üzüyor ve gergin bir havaya sokuyor olabilir. Aldığınız para eve yetmiyor olabilir geliriniz giderinizi karşılamıyor olabilir kendinizi bu anlamda yetersiz hissedebilirsiniz bu da ailenize karşı olumsuz durumlara sokabilir sizi.

Çözüm; eşinizle sorunlarınızı paylaşabilirsiniz ya da eğer sinirli olan taraf karşı tarafsa bu konuyu sakin bir anınızda birbirinizle paylaşabilirsiniz. Çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. Unutmayın birlikten kuvvet doğar.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Sorunların içinden tek başınıza çıkamazsınız aile bireylerinin yardımı çok önemli. Çok zorlandığınız vakitler bir terapistten yardım alabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.