Anne karnında bebek acıkır mı?


Anne ve bebek, koordineli bir biçimde hayatlarını sürdürler. Bebek, anneden beslendiği için, annein beslenmesine göre hareket etmektedir. Açlık gösterdiğinde anne de açlık hissedeceği için, yemek yeme refleksi dürtüsel olarak gelişecektir.

Annede birden ortaya çıkan bu açlık nöbetlerinin bilinen birkaç sebebi bulunuyor.

– Bebek büyüdükçe, beslenme ihtiyacı da artıyor. Özellikle hamileliğin üçüncü ayından sonra bebeğin büyüme hızı da artış gösteriyor. Bir başka deyişle, bebek artık daha fazla besine ihtiyaç duyabiliyor. Bu da anne adayında ani açlık hissinin oluşmasına ve kendini sürekli aç hissetmesine sebep olabiliyor.

– Hamilelik döneminde bebek tamamen anneye bağlı olarak yaşamını sürdürüyor. Bu bağlamda hamilelik döneminde anne besin ihtiyacının yanı sıra normalin çok üzerinde sıvı ihtiyacı da duyabiliyor. Ancak, anne adayının aşırı sıvı tüketmesi halinde de açlık hissi oluşabiliyor.

– Ani bastıran açlık hissini doyurmak için annenin hızlı ve yeterince çiğnemeden yemek yemesi kısa sürede yeniden açlık hissi oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Bu çerçevede, annenin yavaş ve yeterince çiğneyerek yemek yemesi tokluk hissinin oluşmasına yardımcı oluyor.

Söz konusu sebeplerin varlığını kendi üzerinde teşhis eden anneler, sorunun çözümüne daha kolay ulaşabiliyor. Bu bağlamda, ilk yapılması gereken bir beslenme düzeni oluşturmak.


Leave a Reply

Your email address will not be published.