Anne sütü nasıl artar? Anne sütünün faydaları nelerdir?


Anne sütü bir bebeğin gelişimi için son derece kıymetlidir. Uzmanlar, bebeklerin ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini belirtiyor. Peki, anne sütü nasıl artar?

Anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye gerek yoktur. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahiptir. Anne sütü bebekleri her türlü enfeksiyondan korur.

Ayrıca emzirme bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yoludur. Anne sütü bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur, çene ve diş gelişiminde önemli rolü vardır. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır, Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.

Anne sütünü arttıran besinler nelerdir?

Yulaf tam bir demir kaynağıdır. Sıcak olarak hazırlayacağınız bir kase yulaf lapası hem sizi tok tutacaktır hem de sütünüzü arttıracaktır.

Sarımsak dünyadaki en güçlü antibiyotiktir. Kokusu nedeniyle uzak durmak istiyor olsanız da sarımsak süt arttırmak için birebirdir. Sarımsağı tencere yemeklerinde kullanıp, kokusunu kamufle edebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler anne sütünü tahmin ettiğinizden çok daha fazla arttıracaktır.

Patates ve havuç da anne sütünü arttırır. Ancak bu iki gıdayı ölçülü tüketmekte yarar var.

Tahin ve helva bilindiği üzere anne sütünü arttırır. Ancak iki gıdada bolca kalori  içerdiği için abartmadan tüketmek önemli.

Emziren anne bitki çayı tüketmeli midir?

Uzmanlar annelerin bitki çayları kullanarak sütlerini arttırmalarını doğru bulsa da bu konunun çok hassas olduğunu hatırlatmaktan geri kalmıyorlar. Çünkü bebeklerin ve küçük çocukların sıkça bitki çayı tüketmeleri gelişimleri için önerilmiyor. Annenin tükettiği bitki çayı da süt vasıtasıyla bebeğe geçiyor. Bu nedenle uzmanlar annelerin tüketecekleri çayları aktardan değil eczanelerden alması gerektiğini vurguluyor.

Anne sütünü arttıran çaylar:

  • Rezene
  • Isırgan otu
  • Fesleğen
  • Çemen otu

Leave a Reply

Your email address will not be published.