Aronya meyvesi faydaları nelerdir? Aronya meyvesi nerede bulunur?


Antik çağdan bu yana sağlık için kullanılan aronya meyvesi kısa süre önce ülkemizde de yetiştirilmeye başladı. İşte, aronya meyvesi hakkında merak ettikleriniz….

Aronya nedir?

Aronya meyvesi veya bilimsel adıyla Chokeberry çalı şeklinde bir bitkidir. Meyveleri koyu mor renktedir. Aronya meyvesinin anavatını Amerika’dır. Antik çağdan günümüze aronya meyvesi şifa için kullanılmıştır.

Aronya meyvesi faydaları nelerdir?

Vücuda çevresel koşullar nedeniyle ve sağlıksız beslenme ile giren serbest radikalleri temizleyerek hücrelerin kısa sürede yenilenmesine destek sağlar.

Kronik hastalıklarla baş ederek bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı adete kalkan oluşturur. Buna bağlı da gelişen bazı ruhsal komplikasyonları bile önler. Özellikle günümüzde yaygınlaşan kronik strese karşı etkili bir meyvedir.

Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutarak damar tıkanıklığını önler. Böylece kalp krizi, yüksek tansiyon ve felç gibi ciddi rahatsızlıkları riskini azaltır.

Düzenli tüketildiğinde akciğerleri ve karaciğeri temizleyerek zararlı bakterileri idrar yolu ile vücuttan atar. Bunun yanı sıra tüm sindirim sistemini de olumlu etkileyerek buralarda biriken yemek kalıntılarını temizler.

İçerdiği kolajen ve elastion lifleri sayesinde damar ve kemiklerin gelişimini etkiler. Bu sayede kan dolaşımının performansını da artırarak hastalıklara karşı oluşan zeminleri ortadan kaldırır. Kalp atışını kontrollü atması sağlanır.

Aronya meyvesi nasıl tüketilir?

Aronia, dünya genelinde taze meyve olarak veya şerbeti tüketiliyor. Kuru meyve olarak da tüketilen aronia, reçel veya şerbet olarak da sofralara sunulabiliyor. Taze ve kuru meyve olarak birer avuç konsantre meyve suyu olarak yarım çay bardağı veya karışık meyve suyu olarak da günde iki su bardağına kadar tüketildiği takdirde günlük olarak vücudumuzda oluşan serbest radikalleri yok etme özelliğine sahiptir. Aronia aze ve kuru meyve tüketiminin dışında gıda sanayinde pasta, reçel, meyve suyu, dondurma yapımında farklı şekillerde kullanılabildiği gibi ilaç sanayinde de kullanılıyor. Yurt dışında günlük tüketim doz tabletleri yer almaktadır.

Aronya meyvesi nerede bulunur?

Pek çok kanser türüne karşı önleyici etkiye sahip, kalp sağlığını koruyan aronya meyvesi ülkemizde de yetişmeye başladı. Aronya meyvesini online alışveriş sitelerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.