Aşure Yapılırken Nasıl Dua Okunur?


“Aşure Yapılırken Nasıl Dua Okunur?” sorusuna cevap olarak Aşure gününde kuşluk vakti kılana 2 rekatlik bir namazla birlikte ‘Sübhanallahi mil’el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelari’ duaları 10 kez okunur. Aynı zamanda bu gün sadaka vermek sevaptır.

Aşure Yapılırken Nasıl Dua Okunur?

Elhamdulillahi rabbil alemin. Vessaletü vesselamü ala seyyidine Muhammedin ve ala elahi ve sahbihi ecmain. Allahümme entel bediyül gadim. El hayyul kerim. El hannanül mennan ve hezihi senetün tecidün es elüke fihel ismete mineşşeytanirracim. Vel avna ala hezihil nefsil emmareti bissü i vel iştiğale bima yugarribüni ileyke ya zel celali vel ikram. Bi ramhmetike ya erhamer rahimin. Ve sallahü ala seyyidina ve nebiyyina muhammedin ve ala elahi ve sahbihi ve ehli beytine ecmain.

Okunacak Duanın Anlamı

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’ a mahsustur. Salatü Selam onun biricik Râsul’ ü Efendimiz (sav) ve onun aline eshabına olsun.. Kendinden evvel hiçbir varlık olmıyan…Varlığı,hayatı,kullarına keremi,ziyade merhameti,nimetler bagışlaması sonsuz ve devamlı olan sensin Allah’ ım… İşte bu yeni yıldır ki,bu yıl boyunca huzurundan kovulmuş şeytandan beni korumanı,daima kötülüğü emreden nefsime galip olmam için yardımını ve beni sana yaklaştıran işlerle meşgul olmamı,senden dilerim.. Ey Celal ve İkram sahibi Allah’ ım….Ey Erhamur Rahimin olan Rabbim rametinin bereketiyle duamızı kabul et… Allah’ ın selamı Hz. Muhammed Mustafa (sav) ın ve onun alinin ashabının ehli beytinin üzerine olsun..

İlgilenebileceğiniz yazılar… 

Kadir Gecesi için edilecek dualar ve tövbe istiğfar nasıl yapılır?

Mezara su dökülmesinin anlamı

Tevbe suresi neden besmelesiz başlar?

Regaib kandili akşamı ne yapılır?

Hayırlı eş nasıl olur? Salih Saliha eş nasıl anlaşılır?

Kandil simidi nasıl yapılır? Kandil simidi tarifi


Leave a Reply

Your email address will not be published.