Bebekler hangi şekilde uyumalı?


Bebekler hangi şekilde uyumalı? Yeni doğan bebeklerin her anı ebeveynler tarafından merak konusu oluyor. Bebeğin hangi pozisyonda uyuması gerektiği, bebeğin yatma şekli gibi detaylar aslında oldukça önemlidir. İşte yeni doğan yatış pozisyonları ve yatarken uygulanması gerekenler…

Bebekler 4. aya kadar gece-gündüz ayrımı yapamadıklarından her an uyuma ve her an uyanma eğilimdedirler. Yenidoğan bebeklerin sürekli beslenme ihtiyacıda uyanmalarına sebebiyet vermektedir. Gece uyku düzeni, 4. aydan sonra oluşmaya başlayacaktır.

Bebekler, 1 yaşına gelip yastık kullanmaya başlayana ve kendi kendilerine dönebilmelerine kadar sık kontroller altında uyumalıdırlar. Kafatası gelişimi henüz tamamlanmadığından yumuşak bir yapıda olan bebeklerin, düzgün bir gelişim göstermeleri için tek pozisyonda uyumalarından kaçınılmalıdır.

Yenidoğanlar her emzirmenin ardından farklı bir pozisyonda yatırılarak tek düzelikten kaçınılmalıdır. Yan pozisyonda yatırılan bebeklerin yanlarında yastık veya battaniye gibi destekler bulunmalıdır. Yenidoğanlar sık sık emzirildikleri ve uyandıkları için pozisyon kontrollerini sağlamak kolay olabilir.

4. aydan itibaren gece uykusu düzenine alışılmaya başlanmalıdır. Bu durum bebeklerin artık uzun period uyumaları anlamına gelir. Yine sırt üstü ve yan pozisyonların tercihi sağlıklı olacaktır ama sık sık kontrol sağlanmalı ve hatta pozisyon değişikliği yapılmalıdır.

1 yaşından itibaren ise yastık kullanımı başlayacağından ve bebek kendi başına dönebileceğinden sık kontrollere ihtiyaç kalmayacaktır.