Bölgesel yağlanmaya çözüm


Bölgesel yağlanmaya çözümler nedir? Yağlanma sorununu aşmak için bölgesel olarak ilgilenmek gerekir. Peki ama bölgesel yağlanma nasıl düzelir?

Göbek bölgesi yağları genellikle yemeği hızlı ve çiğnemeden yiyen kişilerde görülür. İlk olarak yemek yerken küçük lokmalar alarak çok çiğnemeye özen gösterin.

Bacak ve basen bölgesi yağlanmaları da çoğunlukla ırsi olmanın yanısıra abur cubur tüketiminden kaynaklanabilir. Bu sorunları çözmek için muhteşem bir yöntem sizleri bekliyor.

Öncelikle sorunlu olan bölgenize;

  • 2 yemek kaşığı portakal yağı
  • 1 tatı kaşığı susam yağı
  • 4-5 damla biberiye yağı
  • 4-5 damla kekik yağını

Cam bir kasede karıştırarak dairesel hareketlerle sürün. Karışımın homojen olmasına özen gösterin. Bu karışım deri altındaki dolaşımı hızlandırarak yağ yakımına sebep olacak. Kalan karışımı cam kabın içerisinde muhafaza edebilirsiniz. 

Ardından yağı sürdüğünüz bölgeye streç film ya da plastik poşet sararak tutturun. Bu haldeyken en az 1 saat yürüyüş yapın. Yarım saat içerisinde etkileşimi fark edeceksiniz. Vücudunuzun ısınmasıyla birlikte sürdüğünüz karışım gözeneklerinize nüfus edecek içerideki yağları ısıtarak yakmaya yardımcı olacaktır. Yürüyüş bittikten sonra duş esnasında doğal bir kese kullanarak etkileşimi daha da artırıp ölü derilerinizden de kurtulmanızı saplayacaksınız.

Peki ne kadar süreyle yapmalıyız?

 Haftada 2 kere, 1 aylık kür olarak yapabilirsiniz. Fakat çok olacağını düşünürseniz haftada 1 kere, 1 buçuk aylık bir kür uygulamanızda etki edecektir. 1 aydan sonra 2 ay kadar ara vermenizde fayda var. Bu dönemde sadece yürüyüş yaparak sporunuzu aksatmamanızı öneririm.

Kür bitiminde vücut yağınızla bölgenize ”bardak çekme” dediğimiz klasik yöntemle de kan dolaşımınızı hızlandırarak masaj yapabilirsiniz. Bununda büyük bir etkisini göreceksiniz.

Vücut tipine göre egzersizler

Elma tipi vücut

Eğer kiloların karın bölgende birikmişse ve bedeninin alt kısmı daha darsa elma tipi vücuda sahipsin demektir. Bu tip vücuda sahip olanlarda genellikle egzersiz yapmamanın bir sonucu olarak yağlanma görülür. Bu yağlanmalar da iç organların çevresinde oluşabileceği için sağlık açısından risk oluşturabilir.

Ne tür egzersizler yapmalısın: Eğer elma tipi vücuda sahipsen, kardiyovasküler egzersizler uygulamalısın. Ayrıca yağ yakmak için kas yapman gerektiğini de unutma, bunun için ince olan bölgelerindeki kaslarını güçlendirmeyi deneyebilirsin.

Nasıl beslenmelisin: Yağlanmaya eğilimli olan iç organlarının olumsuz etkilenmemesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemelisin. Beyaz un ve şeker içeren boş karbonhidrat kaynaklarını tüketmek yerine, tam buğdaylı makarna, esmer pirinç, bulgur gibi kaynaklardan karbonhidrat ihtiyacını karşılamalısın. Ayrıca yapılan araştırmalar yoğurt tüketiminin karın yağlarını eritmeye yardımcı olduğunu gösterdiğinden, gün içinde az yağlı yoğurt tüketebilirsin. Yüksek kalorili ve gazlı içeceklere de şişkinlik yaratacağı için ve karın bölgesinde daha fazla yağlanmaya neden olacağı için dikkat etmelisin. Eğer alkol tüketiyorsan, fazla alkol tüketiminin de karın bölgesinde yağlanmaya sebep olabileceğini unutma.

 Armut tipi vücut

Basen bölgen vücudunun üst bölgesinden daha geniş ise, armut tipi vücuda sahipsin demektir. Basen bölgende toplanan yağları eritmek diğer bölgelere göre daha zor olabilir, bunun için doğru egzersiz planını ve senin için ideal beslenme programını uygulamalısın.

Ne tür egzersizler yapmalısın: Bisiklet gibi vücudun alt bölgesindeki kasları kalınlaştıracak çalışmalardan kaçınmalı ve onun yerine orta tempoda koşu , yoga ve pilates gibi egzersizler uygulamalısın. Armut vücut tipinde ideal kilo ve görünüme ulaşmak zaman alabileceği için pes etmeden spor yapmaya devam etmelisin.

Nasıl beslenmelisin:  Egzersiz ile başladığın yola sağlıklı beslenerek devam etmelisin. Balık, kırmızı et ve yumurta gibi doğal protein kaynaklarını tüketebilirsin. Vücuduna alınan yağlar doğrudan bedenin alt kısmına yerleşeceği için, yağ alımını kısıtlamalısın. Örneğin yemek hazırlarken daha az yağ kullanmaya özen gösterebilir, dışarda yiyorsan mümkün oldukça az yağlı seçenekleri tercih edebilir ve az yağlı peynir, az yağlı yoğurt ve az yağlı süt gibi besinleri tüketebilirsin. Ayrıca selülit oluşumunu destekleyeceğinden, kafein içeren her şeyden uzak durman gerektiğini de unutma. Bunun yerine metabolizmanı hızlandırmak için bitki çayları içebilirsin.

Dikdörtgen vücut tipi

Dikdörtgen vücut tipi kıvrımsızdır ve omuz, bel ile kalça bölgeleri aynı genişliğe sahiptir. Eğer bu tanımlamaya uyuyorsan, senin de vücudun dikdörtgen tipinde demektir.

Ne tür egzersizler yapmalısın: Belin kalınlaşması kalp sağlığı açısından risk oluşturur. Bu nedenle kardiyovasküler egzersizlere ağırlık verebilirsin. Vücudunu daha orantılı hale getirecek teknikleri bir spor hocasından yardım alarak program halinde uygulaman gerekebilir.

Nasıl beslenmelisin: Bel bölgenin kalınlaşmasına engel olmak için, karbonhidrat tüketimini kısıtlamalı ve ayrıca basit karbonhidratlar (beyaz ekmek, pirinç, şekerli yiyecekler, hamur işleri) yerine kompleks karbonhidratları (bulgur pilavı, tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, sebzeler) tercih etmelisin. Ayrıca eğer kullanıyorsan alkol tükeimini de azaltmalısın. Protein ve az yağlı süt ürünleri senin için iyi birer seçenek olabilir.

Kum saati tipi vücut *Bu vücut tipi sadece kadınlarda görülür. Omuzların ile kalçaların birbirine yakın genişlikteyse ve ince bir belin varsa, kum saati tipi vücuda sahipsin demektir.

Ne tür egzersizler yapmalısın: Yüzme gibi omuz bölgesini genişleten sporlardan kaçınmalısın. Basenlerin daha geniş olduğundan bu bölgeyi çalıştıracak, orta tempodaki egzersizleri yapmayı deneyebilirsin. Örneğin yürüyüş ve pilates bu açıdan uygun egzersizlerdir.

Nasıl beslenmelisin: Proteinden zengin gıdalara ağırlık vermelisin. Örneğin tavuk, balık, yumurta, soya gibi doğal protein kaynaklarını kullanabilirsin. Yağ ve şekerden zengin gıdalarla beslendiğinde ise alacağın kilolar doğrudan kalça bölgene yerleşeceğinden, bunları içeren besinleri daha az tüketmelisin.