Çocuğum yaramazlık yapıyor, yerinde duramıyor!


Çocuklar agresif ve hiperaktifse onları disipline sokmakhiç de kolay olmuyor. Çocuklarımıza sadece doğruyu ve yanlışı söyleyerek onları eğitmiş olmayız. Çocuklarımıza olumsuz durumlarda nasıl tepki vereceklerini de öğretmeliyiz. Unutmayın; çocuklar söylediklerinizi değil yaptıklarınızı ciddiye alırlar. Bu yüzden karşılaştığınız sıkıntılarla mücadele ederken gerçekçi ve akılcı yöntemler izlemeniz çocuklarınız için en iyi ders olacaktır.

Çocuklar kendilerini güvende hissetmelidirler. Ailelerinin yaşadıkları zorluklarla mücadele etme biçimlerini kopyalarlar. Eğer sorunlarınızı gerçekçi ve akılcı yöntemlerle çözebilirseniz, çocuklarınızın üzerinde olumlu ve güvenli bir etki yaratırsınız. Bu da hırçınlık ve yaramazlık gibi davranışların azalmasını sağlar. Akılcı ebeveynler olmak cezalandırmaktan daha iyi bir eğitim yöntemidir.

[tie_full_img][/tie_full_img]

1. Kötü davranışlarının sonuçlarını onlara anlatmayı deneyin

 • Çocuğunuzdan beklentilerinizi ve onların olumsuz davranışlarını onlarla paylaşın.
 • Çocuğunuz hata yaptığında sonuçlarına katlanmasını öğretin. Onları kollamaktansa, hatalarından ders almalarını sağlayın. Örneğin; ödevlerini yapmadıkları zaman ödevlerini siz yapmayın. Kötü not almalarını bekleyin ve neden kötü not aldığını çocuğunuza anlatın. Ders almayı öğrenmeli. Bunu şimdi yapmazsanız büyüyünce daha büyük hatalardan dolayı daha ağır dersler almak zorunda kalacaktır.
 • Çocuğunuza sakinleşmesi ve hatasını düşünmesi için zaman verin. Bunu cezalandırmak için yapmayacaksınız. Gözünüzün önünde bir yerde tutun ve yaptığı hatayı ona söyleyin. Hatasını düşünmesi için biraz zaman verin.
 • Yaramazlık yaptığı zaman oyuncağını alın ya da sevdiği bir alışkanlığa izin vermeyin. Yaramazlık yapar yapmaz bunu denerseniz hatasıyla beraber bir ceza olacağı konusunda ilişki kuracaktır. Yaramazlık yapınca mantıksal olarak kıymetli şeylerin elinden gittiği bilincine varacaktır. Örneğin bilgisayar oynamalarına, TV izlemelerine, oyuncaklarına izin vermemek bir yöntem olabilir.
 • Kesinlikle fiziksel şiddet uygulamayın. Unutmayın; ceza vermiyorsunuz, sadece hatalarından ders çıkarmaları için gözetiminiz altında kontrollü bir şekilde bilinç kazandırıyorsunuz.

[tie_full_img][/tie_full_img]

2. Hatalarının farkına varmasını sağlayın

 • Yaramazlık ya da hırçınlık yaptıkları zaman sakin ve sessiz olun. Sizdeki değişikliği farkedince yaptığı davranışın yanlış olduğunu anlayacaktır. Çünkü her çocuk kendisine gülen ve ilgi gösteren ebeveynler ister. Bu sayede hatasını farkedecektir.
 • Tutumunuz ciddi olmalı ancak sert olmayın. Hayır demekten asla kaçınmayın. Sadece bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamasını sağlayacak kadar ciddi davranın. Yanlış yaptığını farkedecektir.
 • Sakin ve hızlı davranın. Olağanın dışında bir tutumla karşılaştığı için yanlış yaptığını farkedecektir. Çocuğunuzla mutlaka göz kontağı kurarak konuşun ve hatasını kendisine söyleyin. Kesinlikle bağırmayın. Çünkü bağırdığınız an bu davranışınızı direkt olarak kopyalayacaktır.
 • Çocuğunuz sinirlenip kızarsa ya da agresif davranışlar sergilerse onu farklı bir ortama götürüp konuşun. Örneğin evin başka bir odasında sessiz ve sakin bir yerde iletişim kurmaya çalışın. Ne demişler; tebdili mekanda ferahlık vardır. Onu sevdiğinizi söyleyin. Sakinleşmesi için zaman verin ve onun güvende hissetmesini sağlayın. Onu desteklemek için yanında olduğunuzu söyleyebilirisiniz.
 • Çocuğunuza hizmetçi değil patron olduğunuzu farkettirin. Evinizdeki dengeyi bu şekilde kurmanız faydalı olacaktır.

[tie_full_img][/tie_full_img]

3. Çocuğunuzun iyi bir modele ihtiyacı vardır

 • Çocuğunuz için iyi bir model olmak zorundasınız. Siz akılcı, pozitif ve sakin olursanız çocuğunuz da sizin gibi olacaktır. Unutmayın yaramaz çocuk yoktur, çocuklarını yaramazlık yapmaya iten ebeveynler vardır. Siz lütfen demezseniz çocuğunuz da demez. Siz teşekkür etmeyi bilmiyorsanız çocuğunuz da teşekkür etmeyi asla öğrenemez.
 • Çocuğunuz iyi şeyler yaptığı zamanlarda onu övün. Yaptığı yanlışları söylediğiniz gibi doğru davranışlarını da kendisine farkettirin. Onu övdüğünüzde gerçekçi olun ve yaptığı hareketle gurur duyduğunuzu söyleyin.Çocuklar ailelerinin gözüne girmek için her şeyi yaparlar. Aslında yaramazlık yapamalarının sebebi de sizin dikkatinizi çekmek içindir. İyi davranışlar sonrasında çocuğunuzla ilgilenirseniz ilgi çekmek için aşırılık yapmayacaktır.
 • İyi davranışlarında çocuğunuzu ödüllendirebilirsiniz. Ödül ve ceza yöntemini bu seviyede tutarsanız farkı hissedeceksiniz. Ceza demek çocuğunuza bağırmak ya da şiddet uygulamak demek değildir. yanlışlarının farkına varmasını sağlamak demektir. İyi davranışlarını ödüllendirmek çocuğunuzu güzel şeyler yapmak noktasında motive edecektir.
 • Çocuğunuza tercih yapma hakkı tanımalısınız. Örneğin okuyacağı kitabı seçmesine izin verebilirsiniz. Sizin seçtiğiniz kitapların içinden birini seçmek onu yüreklendirecektir. Kendisine olan güvenini artıracaktır. Yalnız başına karar vermeyi öğrenmesi için güzel bir yöntemdir. Kendi kıyafetlerini seçmesine de izin verebilirsiniz. Çocuğunuzu sakın hafife almayın. Onlar aptal değiller. Gerçekçi tercihler yapmasını sağlayın. Sizin seçtiğiniz seçeneklerden seçme şansı tanıyın. Bu sayede sizin kontrolünüzde kendi tercihlerini yaparak hayatı tanımaya başlayacaklardır.

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.