Deprem çocuklara nasıl anlatılmalı? Deprem korkusu çocuklarda nasıl aşılır?


Deprem çocuklara nasıl anlatılmalı? Deprem travması çocuklarda nasıl aşılır? Üst üste meydana gelen şiddetli depremler vatandaşların psikolojisini de etkiliyor. Birçok farklı ilde yaşanan depremlerin ardından yetişkinler paniğe neden oldu. Bunun yanı sıra çocuklar da deprem psikolojisinden etkilenmekte. Deprem çocuklara nasıl anlatılmalı? Deprem travması çocuklarda nasıl aşılır? sorusu da ailelerin gündeminde yer alıyor. İşte uzmanlardan çocuklarda deprem travmasına karşı tavsiyeler…

Çocuklar depremi çabuk unutur mu?

Depremin gerçek bir tehlike durumu olduğunu belirten Leyla Arslan, “Önlem alınması gerekli olduğu için büyükler gibi çocukların da korkması ve etkilenmesi beklenir. Ancak çocuklar çabuk etkilenip çabuk unuturlar. Etkinin boyutu, çocuktan çocuğa depremin büyüklüğüne ve büyüklerin olay karşısındaki tutumlarına göre değişir” dedi.

Çocuklar deprem anında yakınlarının tepkilerinden etkileniyor

Uzman Klinik Psikolog Leyla Arslan, yakın zamanda yaşanan orta şiddetteki depremin ardından ilkokul çağındaki birçok çocuğun okulda bu durumu hafif hissetse bile bu durumdan yayın araçları vasıtasıyla ve yakınlarının tepkileriyle aşırı etkilenmiş durumda olduklarını kaydetti.

Deprem çocuklara nasıl anlatılmalı?

Çocuk Psikoloğu Arzu Yazar, deprem sonrası çocuklarda oluşan korku ve kaygı durumuna dikkat çekti. Yazar, “Aileler olaylara anlam kattığında ve duygu yüklediğinde çocuklar da korkuyor. Onlara bu durumu normalleştirerek anlatırsak korkularının önüne geçmiş oluruz” dedi.


Leave a Reply

Your email address will not be published.