Doğal Deterjan ve Yumuşatıcı Yapımı


Çamaşır makinenizde çamaşırlarınız yıkanırken, ütünüzü ütülerken ya da deterjanlardan geçen bakteriler insan hayatını etkiliyor. Çamaşır makinelerinin içi mantar ve siyah leke oluşturabiliyor. Hatta çamaşır makinelerinin içini şöyle bir bezle sildiğimiz de o siyah lekeleri rahatlıkla görebiliriz.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Çamaşır makinelerimiz zaten elbiselerimizi kimyasal maddelerle yıkıyor. Bu kimyasal maddeler çamaşırlara yapışabilir ve elbiselerimizden temizlenmez. Sağlığımızı bozar bu maddeler. Çünkü cildimizle temas eden bu maddeler içimize de nüfus edebiliyor. Bu yüzden ihtiyacımız olan iki şey sabun ve sirke. Evet yanlış duymadınız doğal sabunlardan ve sirkeden bahsediyorum. Sabundan deterjan yapacağız sirkeden yumuşatıcı yapacağız.

Deterjan Nasıl Yapılır?

Hazırlayacağımız deterjan renklilerde, beyazlarda ve çocuk çamaşırlarında kullanabilirsiniz. Son derece ekolojik bir deterjandır.

 

Malzemeler

  • 4/1 doğal kalıp sabun rendesi
  • Yarım çay bardağı çamaşır sodası
  • Yarım çay bardağı borax
  • Yarım çay bardağı karbonat

Bütün bu malzemeler doğal temizlik ürünleridir. Bir geniş ve derin bir kaba ¼ kalıp sabun rendesi, yarım çay bardağı çamaşır sodası, yarım çay bardağı borax ve yarım çay bardağı karbonatı koyalım. Karıştıralım. Daha sonra bu karşıma bir çay bardağı sıcak su koyalım. Sıvı hale getirelim. Kullanıma hazırdır.

[tie_full_img]

Sirke bakımı
Sirke bakımı

[/tie_full_img]

Yumuşatıcı

Hazırlayacağımız yumuşatıcı hem çamaşırlarımızı yumuşatır hem de elbiselerdeki  sabun lekelerini yok eder.

Malzemeler

  • Yarım çay bardağı beyaz sirke
  • 5 damla limon yağı

Bir küçük kaba yarım çay bardağı sirke ve 5 damla limon yağı koyup karıştırıyoruz.

Bu karışımlar doğal ekolojik dengeyi korur, doğal yaşam sağlığınızı korur ve zaten hesaplıdır.

Kolay gelsin hepinize…


Leave a Reply

Your email address will not be published.