Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar?


Küf lekesi, nemli ortamlarda meydana gelen, kötü kokan ve lekeyi meydana getiren mantar oluşumlarıdır. Küf lekesi; kıyafette, halıda ve özellikle duvarda en çok oluşan leke türüdür. İlk olarak kumaşın üzerinde pembe veya gri lekeler olarak baş gösteren küf lekeleri müdahale edilmediği takdirde hızla büyüyerek yayılırlar. Küfü özellikle duvardan çıkarmak zor ve uğraştırıcı gelir. Peki, duvardaki küf lekesi nasıl çıkar?Küf lekesi nasıl çıkar?

Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar?

-Duvarlarınızdaki küfleri ve siyahlıkları temizlemek için diş macunu kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız bir diş fırçanızın üzerine bir miktar diş macunu sıkın ve küflü olan bölgeyi fırçalayın. Bu yöntemi rengi koyulaşan ve kirli gözüken duvarlarınıza da uygulayabilirsiniz. Daha sonra doğal sirkeli su ile durulayın.

-Diğer yöntem ise boş bir sprey şişesine koyulan sirkeyi, duvardaki lekeli bölgelere sıkın. Uygulama sonrası bir süre bekleyin ve küf lekelerini temiz bir bez ile silin.

-Son yöntem ise çamaşır suyu yöntemidir. Eğer duvardaki küf lekeleri iyice yayılmış ve kalınlaşmışsa, bu durumda en etkili yöntem çamaşır suyudur. Çamaşır suyunu boş bir sprey şişesine koyun ve ardından lekeli bölgelere sıkın. Yarım saat bekleyin, duvardaki tüm küf lekelerinin çıktığını göreceksiniz. Bu yöntemi yaparken mutlaka bir iş maskesi kullanılmalı ve ağız-burun nemli bir bez ile kapatılmalıdır. Uygulama esnasında, oda iyice havalandırılmalı ve çamaşır suyunun eşyalara, kıyafetlere zarar vermemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Küf lekesi için ne yapılmalı?

Herkesin korkulu rüyası olan küf lekeleri aslında sanıldığı kadar korkunç değil. Birçok alternatif yol ve yöntem ile de onlardan kurtulmak mümkün. Bunlardan en bilinenleri genellikle karbonat, amonyak ya da çamaşır suyu kullanmaktır. Ancak bizden tavsiye; her şeyden önce yapılacak en doğru yol önlem almaktır. Ara sıra havasız kalan gardıroplarınızı havalandırarak, kıyafet ve kumaşlarınızı nemli bırakmayarak ve düzenli aralıklar ile kontrol ederek küflenmenin önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca unutmamanız gereken birkaç püf noktası var; amonyak, oksijenli su ve çamaşır suyu ile işlem yapacaksanız mutlaka eldiven kullanmalı ve çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra eğer küf lekesinden tamamen kurtulmamışsanız onları kurutmamanız gerektiğidir. Çünkü kurutma işlemi lekenin iyice derine işlemesine sebep olur.


Leave a Reply

Your email address will not be published.