Et mühürleme ne demektir? Et mühürleme nasıl yapılır?


Yemeklerde kullanılan etlerde mükemmel sonuçlar görmek istiyorsanız eti mühürlemek tamda bu görevi yapabilir. Ağızlarda eşsiz bir tat bırakmak için etlerinizi bu yöntemle daha güzel hale getirebilirsiniz.

Et mühürleme nasıl yapılır?

Etinize bu yöntemi uygulamak istiyorsanız öncelikle etinin oda sıcaklığıyla eşit olmasına dikkat etmelisiniz.  sonrasında kağıt havlu ile etlerimizi kurutuyoruz ve tuz karabiber ve kimyonla marine ediyoruz. Bu işlen sayesinde etler suyunu bırakmaz ve tadı içinde kalır.

Bu işlemi öncesi, teflon tava 10-15 dakika yağsız bir biçimde ısıtılmalıdır. Eğer yağsız et kullanıyorsanız tavaya biraz zeytinyağı dökülebilir. Oldukça kızaran ve dumanlar çıkmaya başlayan tavaya et, hızlıca bırakılmalı ve o şekilde durağan bırakılmalıdır. Bu sırada tavadan ses, duman veya koku çıkabilir. Bu şekilde 3-5 dakika arası beklenmeli sonra et ters çevrilecek aynı işlem diğer tarafına da uygulanmalıdır.

Uzmanlar etin beş ayrı aşamada pişirilebileceğini söylemektedir. Bu aşamalardan birincisi az pişmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada iki tarafı mühürlenen et, dinlendikten sonra hemen servis edilir. Etin içi çiğ ve ıslak kalmış olur.

Orta halli az pişirilmişi de az pişmiş etin biraz daha fazla tavada bekletilmesiyle elde edilir. Etin içi yumuşak, pembe yalnız hâlâ çiğdir.Orta pişmiş ette, etin içi pişmeye yüz tutacak derecede pembeleşmiştir ve böyle servis edilir.

Orta iyi derecede yani biraz daha fazla pişen et ise mühürleme işlemi sırasında etin pembe rengini kaybedinceye kadar pişirilmesiyle elde edilir. Etin pişme aşamalarının sonuncusu olan iyi pişmiş ette ise et, suyunu tamamen çekinceye dek pişirilir, et ıslak kalmaz ve iyice pişer. Dünyada pek tercih edilen bir yöntem değildir iyi pişmiş et, mutfağımızda en çok tercih edilen yöntem olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu da Türk damak zevkinin bir yansıması olarak değerlendirilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.