Gamma GT Nedir? Nasıl Düşürülür?


Gamma GT Nedir?

GGT(Gamma GT) nedir diye soracak olursanız, Gamma Glutamil Transferaz isminin kısaltılmış halidir. Karaciğer, böbrek ve pankreasta bulunan bir enzimdir. Karaciğer fonksiyonlarını ve alkolik karaciğer hastalığını araştırmak için kontrol edilir. Bu hastalıkları araştırmak için GGT Testi denilen test yaptırılır.

Gamma GT Neden Yükselir?

Gamma GT nedir konusundan daha önemli bir konu ise GGT neden yükselir? Aşağıda başlıca sebepleri belirtmeye çalıştık.

  • Karaciğer hastalıkları GGT’nin yükselmesinde başrol oynar. Hepatit, siroz, karaciğere yayılmış tümör ve kanserler, karaciğer kanallarında tıkanma gibi hastalıklar GGT’nin kana geçmesine ve kanda yükselmesine neden olur.
  • Bunların haricinde karaciğeriniz sağlam olsa bile sürekli alkol almak GGT’yi yükseltmektedir. Sürekli alkol alınması durumunda da zamanla yukarıdaki hastalıklar baş göstermektedir.
  • Böbrek hastalıkları, aşırı sigara içme, diyabet ve pankreas bezi iltihapları gibi nedenler GGT’yi yükseltmektedir.
  • Prostat kanseri, meme – akciğer – kolon kanseri, çocuklarda görülen glikojen depo hastalığı, tiroid bezinin fazla çalışması gibi durumlarda GGT yükselir.
  • Antibiyotikler, romatizma ilaçları, nöbet ilaçları, mide ilaçları, kanser ilaçları gibi ilaçların kullanımı da GGT’yi yükselten nedenler arasındadır.

GGT’nin Düşüklüğünün Nedenleri?

  • Tiroid bezinin az çalışması
  • Gebeliğin ilk dönemlerin
  • Bazı ilaçlar (azatioprin, ursodiol, oral kontraseptifler, klofibrat)

Gamma GT Nedir, Testi Nasıl Yapılır?

GGT Testi Nasıl yapılır?

Koldan 3-5 ml kan alınır, Bu test için açlık şart değildir ancak aç olunması iyidir. Alkol alımı GGT’yi yükselteceği için sağlıklı bir GGT Testi için son 24 saat boyunca alkol alınmamış olması önemli ve gereklidir.

GGT Nasıl Düşürülür ve Tedavi Edilir?

  • Alkol kullanımı varsa alkol kullanımının kesilmesi gereklidir.
  • GGT’nin düşürülmesi konusunda mutlaka bir doktordan yardım almak gereklidir. Bitkisel tedavi yöntemlerini denememek gerekir. Doktor GGT yüksekliğinin nedenini saptar ve ona göre tedavi önerir. Bu hastalığın tedavisini doktor yapar.

GGT’nin Düşürülmesinde Bitkisel Tedavi Yöntemleri Var mıdır?

GGT bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi GGT’nin düşürülmesi için mutlaka doktora başvurmak gereklidir. GGT yüksekliği ciddi karaciğer hastalıklarına sebep verebileceği için en uygun tedaviyi doktorlar uygulayacaktır.

Bu yazımızda Gamma GT nedir, yüksekliği ne anlama gelir, neden yükselir ve GGT nasıl düşürülür gibi bilgiler verdik. Faydalı olmasını dilediğimiz yazımızı bitirirken hepinize sağlıklı günler dileriz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.