Grip aşısı kimlere yapılmalıdır?


Kaçınılmaz bir durum olan mevsim değişikliklerinde başımıza gelen gripten korunmak amaçlı yapılan aşıdır. Grip aşısı gelişi güzel yapılacak bir aşı değildir. Kimlere yapılması gerektiğini bilemek gerekir. Doktorunuz bu konuda sizi yönlendirebilir. Seneden seneye fark eden bu aşılar o sene hangi virüsler ortada dolaşıyorsa ona göre aşılar yapılır. Bu yüzden güncel aşıların olması her zaman daha faydalıdır.

Grip aşısı kimlere yapılmalıdır?

65 yaş üstü erkeklere veya kadınlara yaptırılır. Oda huzur evlerinde ya da bakım evlerinde yaşıyorlarsa yaptırılır. Çünkü toplu ortamlar da yaşayan insanlar daha çok virüsle karşılaşabilir hastalılara daha çok maruz kalabilirler. Kronik hastalar ve kanser tedavisi gören hastalar da bu aşıyı yaptırabilir. Aynı zamanda okula giden çocuklarda da grip aşısı önemlidir fakat bu doktor onayında olması gerekir. Zaten çok yoğunlukta yapılan bir aşı değildir grip aşısı.

Grip aşısı seneden seneye farklılık gösterir mi?

2018 vurulan aşının fayda sağladığı virüsle 1019 fayda sağladığı virüs aynı olmaz. Aşı seneden seneye farklılık gösterebilir.  Çünkü hastalıklar ve virüslerde de seneden seneye değişiklik sağlar.

Hangi sürelerde faydasını gösterir?

Vurulan aşılar bundan 14 sene içinden faydasını gösterebilir.  14 sene sonra tekrar aşı yaptırılabilir.

Grip aşılarının yan etkileri nelerdir?

Yorgunluk baş dönmesi ve halsizlik yapabilir ama en fazla gösterebileceği etkiler bunlardır.

Grip aşılarının yan etkileri çok ağır olur mu?

Grip aşılarının yan etkileri çok fazla olmaz hafif derecede baş dönmeleri,  hafif derecede halsizlikler ve hafif derecede yorgunluk yapar. Çünkü vücuda bir mikrop veriyorlar doğal olarak hafif etkiler verebilir ama öyle çok bükük bir yan etki beklenemez.  Verilen mikropla vücut savaşır ve verilen aynı mikroplara karşı vücut kedini korumayla gösterir.

 

Geçmiş olsun sağlıcakla kalın değerli okuyucularımız.?


Leave a Reply

Your email address will not be published.