Hakiki dut pekmezi nasıl anlaşılır?


Sahte pekmez ve gerçek pekmez arasındaki fark aslında tat, koku ve kıvam olarak kendini belli eder. Fakat hiç doğal pekmez yeyemiş oaln biri ya da uzun süre pekmez yememiş oaln biri bu durumu ayırt etmekte zorluk çekebilir. bunun için küçük bir test yapmak gerekebilir.

Sahte pekmezin içerisinde şeker ve glikoz katkısı vardır. Maalesef piyasada karpuz çekirdeğini sıkarak şekerle kaynatıldıktan sonra yapılan pekmezler bulunuyor. Tadına bakıldığı zaman belli oluyor. Bu şekilde yapılan pekmezler zehirden farksızdır. Şerbete benzer, rengi çok soluk olur ve dikkatli bakıldığında sahte olup olmadığı anlaşılır.

Hakiki üzüm pekmezinin yapımında kül veya beyaz toprak kullanılırKül karıştırılan pekmez, gırtlağı biraz yakar ve acı olur ama toprak ile yapılan pekmezin kalitesi ise çok daha iyi olur. Hakiki pekmezin insan vücudu için çok faydaları bulunuyor.

Dut pekmezi sahtesi nasıl anlaşılır?

Bir kaşık pekmezi bardağın içerisine alın ve üzerine su dökün. Eğer suyu dökerken rengini suya veriyor ve iyice karışıyorsa gerçek pekmezdir. Eğer suyu dökerken dipte bal gibi kalıyorsa şekerden yapılmış ve sahte pekmezdir.