Hamileler banyo yaparken nelere dikkat etmeli?


Hamileler banyo yaparken nelere dikkat etmeli? Hamilelik dönemi, her aşaması ile dikkat edilmesi gereken farklı evrelere sahiptir. Anne adayı için oldukça özel olan bu dönemlere dikkat etmek ve takip etmek de gerekir. En çok sorgulanan dönem ise hamilelikte ayakta banyo yapmak. Peki ama hamileler nasıl banyo yapmalı? Hamileyken neden sıcak banyo yapılmamalı?

Hamilelik döneminde her konuda dikkatli olmak gerekir. Özellikle sıcak havalarda hamilelik yaşayan anne adayları, hormonlar sonucunda terlemeye sebep olabilir. Dolayısıyla hamileleler sıklıkla duş alarak rahatlamaya çalışırlar. Fakat duş alırken hamilelerin özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

Su genelde gevşeme sağlar. Özellikle sıcak su ile yapılan duş, vücuda ekstra bir rahatlama verir. Bu tür gevşemeler esnasında kasılmalar ve bebeğin tekmeleri annenin dengesinin kaybolmasına ya da baş dönmelerine sebebiyet verebilir. 

Duş yapılacak olan bölge ve süre de anne adayı için dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Küvet yerine ayakta alınan duş, enfeksiyonların önüne geçmek için gerekir. Aynı zamanda kaygan olmayan zeminlerde 1 saati aşmayacak şekilde duş alınmalıdır.