Hamileler grip aşısı yaptırmalı mı?


Hamileler grip aşısı yaptırmalı mı? Soğuk havaların gelmesiyle birlikte grip yaygınlaşmaya başladı. Özellikle hamile ve yaşlıları etkileyen grip için aşılar mevcut. Peki ama hassas bir dönemde olan hamileler grip aşısı yaptırmalı mı? Grip aşısı hamileler için sakıncalı mı? İşte detaylar…

Viral bir hastalık olan grip, öksürük ve hapşırma ile yayılan damlacıklarla bulaşıyor. Mevsime bağlı olarak hava değişimleri gribe yakalanma riskini artırıyor. Grip kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve hamileler için tehlikeli olabiliyor. Özellikle hamileler havaların soğuması ve kapalı ortamlarda bulunmanın artması ile gribal enfeksiyonların ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalanırlar. 

Grip durumunda fetus da anne ile birlikte etkilenir. O anda birtakım sorunlar ortaya çıkabilir, uzun süren yüksek ateş ve enfeksiyon söz konusu ise bu anneyi olduğu kadar bebeği de olumsuz etkileyecektir. Enfeksiyon süreci boyunca bebeğin gelişiminde duraklama, yavaşlama olabilir. Erken doğum riski artabilir. Bu nedenle deleyen anneler aşı yaptırabilir ve kendini korumaya alabilirler.


Leave a Reply

Your email address will not be published.