Hamilelikte baş ağrısı için ne yapmalı? Hamilelikte baş ağrısı normal mi?


Hamilelikte baş ağrısı için ne yapmalı? Hamilelikte baş ağrısı normal mi? Gebelikte baş ağrısı yaşayanların sayısı oldukça fazla. Birçok anne de “hamilelikte baş ağrısı bebeğe zarar verir mi?” diyerek endişeleniyor. Hamilelik döneminin her aşaması oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir. Peki ama hamilelikte oluşan baş ağrısı ilaçsız olarak nasıl giderilir? İşte detaylar…

Baş ağrısı, genel olarak kadınlarda daha çok gözlenen bir sağlık problemidir. Bu problem özellikle hamilelik döneminde artış gösterir. Migreni olan kadınların hamilelik sürecinde ataklarının görülme sıklığı artmaktadır.

Hamileliğin getirdiği stres, kaygı bozukluğu, hormonal değişiklikler gibi durumlar ile birlikte baş ağrısının görülme sıklığı ve şiddeti artış gösterebilir.

  • Kan şekerinin dengesizliğinden kaynaklanan bir baş ağrısı için; anne adayının az az fakat sık zamanlarda yemek yemesi gereklidir.
  • Baş ağrısını tetikleyen gıdalar yerine, daha sağlıklı yiyecekler ile beslenmek iyi olacaktır. Baş ağrısına davet çıkaran gıdalar ise öncelikle paketli ürünler olmaktadır.
  • Ekşi krema, kurutulmuş etler, alkol, eski peynirler ve yer fıstığı baş ağrısını daha da şiddetlendirebilir. Bu besinleri tüketmekten kaçınınız.
  • Bol sıvı tüketmek, kan şekerini dengeleyecektir. Özellikle de gün içinde su içme ihmal edilmemelidir. Su her hastalığın etkisini dindirecek bir sıvıdır.
  • Baş ağrısı yaşayan anne adaylarının, açık havada kısa bir yürüyüş yapması iyi bir seçim olabilir. Oksijen alan vücut, tüm ağrıları yok edecektir.
  • Baş ağrısını kalabalık ve yüksek ses daha da artıracaktır. Bu nedenle baş ağrısı hissedildiğinde sessiz ve sakin bir ortamda dinlenmek, en büyük çözüm olacaktır.
  • Sırt, omuz ve boyun bölgesine masaj yapmak da baş ağrısını kısa sürede yok edecektir. Kan dolaşımını artırıcı bu masajlar, ağrıyı ortadan kaldırır.

Bunlar dışında sıvı tüketimi, düzenli egzersiz ve düzenli yemek yeme alışkanlığını anne adayı kurmalıdır. Hayatının belli döneminde yaşamış olduğu ve eşsiz bir dönem olduğu için vücut buna alışmak için tepki gösterecektir. Fakat düzene girmek bu sorunların üstesinden gelecektir.