Haşlanmış pirinç suyu ishale iyi gelir mi?


Haşlanmış pirinç suyu ishale iyi gelir mi? Her evde bulunan malzemelerle hazırlanabilecek, hem ucuz hem de ishal tedavisinde etkili olan ve Türkiye’de sık kullanılan pirinç lapası Alman uzmanlardan da onay aldı. Pirinç, dengeli düzeyde bir kalorisi olan ve yararları saymakla bitmeyen bir besin. Peki, Haşlanmış pirinç suyu ishale iyi gelir mi? İşte yanıtı…

İshal neden olur?

İshal, bağırsak hareketlerinin sıklığında bir artış ya da dışkı şeklinde bir azalma şeklindedir. Çoğu ishal vakası bakteriler, virüsler veya parazitlerden kaynaklanır. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit dahil olmak üzere inflamatuar bağırsak hastalıkları (IBD) kronik ishale neden olabilir.

Haşlanmış pirinç suyu ishale iyi gelir mi?

Bir çay fincanı pirinç, iki çay fincanı su ve yarım tatlı kaşığı tuzun haşlanmasıyla hazırlanan pirinç lapası, Türkiye’deki annelerin ishale karşı kullandıkları etkili yöntemlerden biri. Türkiye’de hemen herkesin bildiği bu yöntemi, Alman uzmanlar da onayladı.

Berlin Charite Hastanesi Doğal Tedavi Merkezi uzmanlarından Dr. Miriam Ortiz, pirinç lapasının ishalde başarısı onaylanmış bir tedavi yöntemi olduğunu vurguladı. Ortiz, eczane dergisi “Bebek ve Aile”de yayımlanan makalede, “Pirinç haşlandığında ortaya çıkan yapışkan sıvı vücutta suyun tutulmasına yardımcı oluyor. Tuz ise ishal nedeniyle kaybedilen elektroliti vücuda geri kazandırıyor” açıklamasını yaptı.


Leave a Reply

Your email address will not be published.