K2 Vitamini Nedir? Damarları Açar mı?


K2 Vitamini Nedir?

K2 vitamini isminin nerden geldiğinden başlayalım. K ismi KOAGULASYON VİTAMİNLERİ‘nden gelmektedir. KOAGULASYON VİTAMİNLERİ, PIHTILAŞMA VİTAMİNLERİ anlamına gelmektedir.

K1 Vitaminin özelliklerininden bir tanesi de zamanla K2 vitaminine dönüşmesidir. K2 vitamini alınan besinler sayesinde bağırsaklar tarafından üretilir.

K2 vitamini dendiğinde aklımıza ilk olarak Ca(Kalsiyum) gelmesi gerekir. K2 vitamini Kalsiyum’un depolanmasını düzenler ve Kalsiyumu kemiklere doğru yönlendirir. Eğer bu vitamini yeterli miktarda almazsak vücudumuzdaki Kalsiyum kemiklere değil böbreklere gider ve böbreklerde birikerek böbrek taşı oluşumuna neden olur. Ayrıca damarda birikerek damar sertliği de meydana getirir.

İşte bu yüzden vitaminimiz eklem sorunlarında ve kemik erimesinde önerilmektedir.

D Vitamini Alanlar Dikkat!

D vitamini alanların bu noktada dikkatli olmaları gerekmektedir. Yeterli miktarda K2 alınmazsa D vitamini sayesinde alınan kalsiyum yanlış yerlerde depolanabilir. Bu da böbrek taşı ve damar sertliğine sebebiyet verebilir. Bu yüzden D vitamini alanlar mutlaka K2 vitaminini almalıdır.

Yani D vitamini alanlar beraberinde K2 vitaminini de almalıdır.

Damar sertliğinde işe yarayan K2 ile ilgili olarak yapılan deneylerde 10 yıl boyunca beslenmeleri takip edilen kişilerin sağlık durumları incelenince ortaya şu sonuçlar çıkmış.

K2 yönünden zengin beslenenlerde:

  • Kalp hastalığına bağlı ölüm oranı %80 daha düşük
  • Kalp hastalığına yakalanma oranı %30 daha düşük

Menopoz dönemindeki kadınlar üzerinde yapılan incelemelerde de şu sonuçlar ortaya çıkmış.

K2 yönünden zengin beslenenlerde:

  • Damarda daha az sertleşme
  • Elastikiyet korunmuş(Yani damar tıkanıklığına karşı elastikiyetin korunması çok önemli. Elastikiyetin kaybedilmesi damar tıkanıklığına neden olur.)

Hızlı damar sertliği olan kronik böbrek hastaları(Diyalize girenler ve girmeyenler dahil) üzerinde yapılan incelemelerde de şu sonuçlar ortaya çıkmış.

K2 yönünden zengin beslenenlerde:

  • Damarda kireçlenmenin azaldığı gözlemlenmiş.

K2 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Hangi Besinlerde Bulunur?

K1 vitamini yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ancak K2 et, peynir ve süt ürünlerinde bulunur. Bu anlamda vegan beslenmeyi sevenler bu konuya dikkat etmek zorundadır. Yetersiz K2 sorunlara sebep olabilir.

K2 vitamini hangi besinlerde bulunur?

K2 Bazı İlaçlarla Etkileşime Girmektedir

Başta söylediğimiz gibi vitaminimiz bağırsaklar tarafından sentezlenir. Antiasitler, statinler ve mide ilaçları(yani kolesterol ilaçları) vitamininin üretilmesini engellemektedir. Kolesterol ilacı olmalarına rağmen vitaminimizin oranını düşürürler ve damarda kireçlenme yaparlar. Bu konuda da bu ilaçları kullananların dikkat etmesi gerekmektedir.

Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Bunu anlayabileceğiniz bir test bulunmamaktadır. Yalnızca bu konuda araştırma yapılan yerlerde olma ihtimali vardır ancak bu testler sadece araştırma yapılan yerlerde bulunur, bizlerin bu testlere ulaşma ihtimali imkansız sayılır.

Peki K2 vitamini alıp almamamız gerektiğini nasıl anlayabiliriz?

Eğer D vitamini alıyorsanız, kalp damar hastalığınız varsa  ve kalsiyum skorunuz yüksekse vitaminini alımını yükseltmeniz gerekebilir. Bu konuyla ilgili olarak takviye ürünler de tercih edilebilir. Ancak hepsinden önce hekiminize başvurarak sağlığınız için gerekli kontrolleri yaptırmanız en mantıklı ve akılcı yol olacaktır.

Sağlıkla kalın.


Leave a Reply

Your email address will not be published.