Kadınlar özel hallerinden sonra namazını ve orucunu kaza eder mi?


Kadınlar özel hallerinden sonra namazını ve orucunu kaza eder mi? Kadınların özel günlerinde ibadetlerden uzaklaşması konusunda merak ettiği birçok detay mevcut. Özellikle namazın kaza edilmesi konusunda birçok kadın “adetliyken tutulmayan orucun kazası olur mu, adetliyken tutulmayan namazın kazası olur mu?” şeklinde araştırma yapıyor.

Adet olan bir kadın namaz kılamaz ve oruç tutamaz. Namazların kaza edilmesi gerekmemekte fakat orucun kazası yapılmak zorundadır. Kadın hem sancılı bir dönemden geçtiği hem de sürekli adet olduğu için, devamlı kaza yapmak zorunda kalacaktı. Bu nedenle namazların kazası yapılmaz. Fakat oruç tutamayan kadın boş vakitlerine yayarak kaza edebilir.

Bütün Müslümanlar, aybaşı ve loğusa  halinde olan bir kadına namaz ve orucun farz olmadığı hususunda ittifak etmişlerdir. Yine, bütün Müslümanlar,  bu durumdaki kadınların temizlendikten sonra da namazlarını kaza etmekle yükümlü olmadıklarında ittifak etmişlerdir.

“Namaz ile oruç arasındaki fark şundan kaynaklanıyor: Oruç yılda bir defa farz olmaktadır. Namaz ise her gün beş defa kılınması gereken bir farzdır. Namazın kazasından –özel hallerinde olan- kadınların muaf tutulması, Allah’ın onlara bir lütfudur, kolaylığı esas alan bir din olarak İslam’ın bir toleransıdır.” (Nevevî, söz konusu hadisin şerhi).