Kafanız uyuşuyor mu? bu yazıyı okumalısınız


Sersemleme ve kafanızın uyuşması insanın sinirini bozan şeylerdir. Bunlardan dolayı kaygılanıyor olabilirsiniz. Kafanızın uyuşması olayı ya da sersemleme durumu beyinsel rahatsızlıklardan ötürü meydana gelebilir. Yine de endişelenmeye başlamadan önce yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu durumların pek çok nedeni vardır.

baş ağrısı kadın 2
kafa uyuşması

Kafanızın uyuşması, güçsüz ve halsiz olmak insanları üzen ve sizleri kaygıya düşüren durumlara yol açmaktadır. Kaygılı olmanızın en büyük sebebi ise kafanızın uyuşmasının nedeni olarak beyinsel rahatsızlıklar olabilmesi ihtimalidir. Yine de kendinizi bu kadar üzmeden önce şunu bilmenizde fayda var. Halsiz olmak, güçsüz hissetmek ya da kafa uyuşması gibi durumlar farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkabilir.

Kafanıza darbe almak, ruhsal sıkıntılar çekmek, iş yerinde yaşayacağınız psikolojinizi bozan olaylar yaşamak, sinirli olmak veya beyninizdeki sinir sıkışmaları ve beyindeki sinir hasarları nedeniyle halsizlik, kafa uyuşması gibi durumlar hissedebilirsiniz. Sonuç olarak şunu diyebiliriz, bu şikayetlerle karşı karşıya kaldığınız her durumda beyinsel hastalıkları aklınıza getirmeniz yersiz olabilir. Ancak her konunun uzmanı olmadığımız için evham yapmadan önce mutlaka uzman bir doktora gidip kontrol görmekte fayda var. Doktora gitmek erken teşhis açısından çok önemlidir. Lütfen bunu ihmal etmeyin.

Kafada Uyuşma ve Halsizlik Durumlarının Nedenleri Neler Olabilir?

kafa uyuşması
kafa uyuşması

Yukarıda da belirttiğimiz gibi psikolojimizin çok da düzgün olmadığı gerçeğini göz önüne alırsak endişelenmeden önce şunları unutmamakta fayda var. Her baş uyuşması beyinsel hastalıkların habercisi değildir. Ancak ciddi bir hastalığa yakalanmadan önce doktora giderek bu sorunu erkenden çözmek en doğrusudur.

Gelin isterseniz kafa uyuşmasının ve halsizlik durumlarının nedenlerinden kısaca bahsedelim.

Kafaya Darbe Almak

Başımız her zaman en üstte kaldığı için dışarıdan gelebilecek her türlü dış etmenle fiziksel anlamda münasebet halinde olur. Bu bazen bir yağmur damlası bazen de komşumuzun penceresinden düşen saksı olabilir. Yani kısacası dış etkenlerin hasarlarına karşı oldukça açık pozisyondadır.

Başımıza alacağımız herhangi bir darbe kafamızda uyuşukluğa sebep olabilmektedir. Duruma göre kısa zamanda iyileşebilen darbeler olsa da çok önemli rahatsızlıklara gebe olabilecek darbeler de almış olabiliriz. Bu yüzden kafamıza gelebilecek her türlü darbe sonrası doktora görünmekte fayda olacaktır.

kafa uyuşması
kafa uyuşması

Psikolojiyi İlgilendiren Durumlar

İçinde yaşadığımız dünyada en büyük derdimiz iş veya aile stresi, ruhsal bozukluklar, üzüntü halleri ya da depresyon gibi konulardır. An gelir bir sınava hazırlanırken, an gelir çocuklarımızın geleceğini düşünürken, an gelir iş yerinde yaşadığımız sorunlardan ötürü ruhsal sıkıntıların içine düşebiliriz. Bu durumda vücudumuz halsizlik ve kafa uyuşması gibi tepkiler verebilir. Bu tepkiler kişiden kişiye değişebileceği gibi başka türlü sorunlara da gebe olabilir. Unutmayın vücudumuz ağrı ve acılarla bizlere mesaj vermektedir. Psikolojinizi bozan durumlarda bu tür sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sinirsel Darbeler

Kafamızın içinde sinirler bulunmaktadır. Vücudumuzun her yerinde bulunan sinirler gibi kafamızdaki sinirler de beynimize sinyaller göndererek her şeyin yolunda olup olmadığını beynimize iletirler. Bu sinirleri tehlike sensörleri gibi düşünebiliriz. Tehlikeyi algıladıkları zaman beynimizi uyarırlar ve bu da bizlere acı hissi olarak döner. Cildimize yakın konumda oldukları için onlar da hasar alabilir ve zarar görebilirler. Bu sinirlerin darbelere maruz kalması sinirsel hasarları ortaya çıkarabilir. Kafa bölgesine yakın sinir darbeleri ise kafamızda uyuşukluklara sebebiyet verebilir.

Menenjit Hastalığı

Omuriliği zarlarının iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan hastalık virüslerden dolayı kendisini gösterebilir. Bu tür iltihaplanmalar kafamıza yakın olduğundan dolayı ciddiyetle üzerinde durulmasını gerektirir. Kafa uyuşması ve halsizlik menenjit hastalığının habercisi olabilir. Ancak doktorlar bu hastalıklara tek bir bulgu sonucu karar vermediği için yaptıkları bir çok farklı inceleme mevcuttur. Bu yüzden böyle ciddi bir hastalığın endişesine kapılmadan önce vakit geçirmeden doktora başvurmak önemlidir.

Zona Hastalığı

Geçmişte su çiçeği hastalığını atlattıysanız Zona Hastalığı ihtimali olabilir. Viral enfeksiyon olarak bilinen bu hastalık kafada ağrı, kafa uyuşukluğu, halsiz olma gibi belirtiler gösterir. Tabi bu hastalığın belirtileri sadece bunlarla sınırlı değildir. En doğru sonuç için doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Beyin Kanaması

Beynimiz, kafamızın içinde olduğu için kafa uyuşması durumu beynimizi yakından ilgilendiriyor olabilir. Beyin kanaması da bunlardan bir tanesidir. Kafamızdaki uyuşma tek başına beyin kanaması olduğu anlamına gelmez ancak doktorların yapacağı incelemeler sonucunda bu tür bir rahatsızlık olup olmadığını öğrenebiliriz.

MS Hastalığı

Bu hastalığı pek çoğunuz duymuştur. Sinirlerde oluşan hasarlardan ötürü görülebilir. Kadın hasta sayısı erkek hasta sayısından daha fazladır. Kafadaki uyuşma ve halsiz olma durumu bu hastalığın bulguları içindedir. Ancak her hastalıkta söylediğimiz gibi sadece bu bulgulara dayanarak teşhis konulamaz. Bu yüzden her ihtimale karşı doktorumuza başvurarak hem beden sağlığımızdan hem de ruh sağlığımızdan emin olabiliriz.

Sonuç olarak sağlığımız bizim en kıymetli hazinemizdir. Onu kaybettikten sonra dövünmenin ve çabalamanın pek bir anlamı olmayacaktır. Bize düşen en önemli görev sağlığımıza sahip çıkmaktır. Vücudumuzdan beklenmeyen bir sinyal aldığımızda mutlaka doktora danışmalıyız. Her işi ehline bırakmalıyız.

Sağlıklı günler.


Leave a Reply

Your email address will not be published.