Kemik suyu faydalı mıdır? Kemik suyu nasıl yapılır?


Kemik suyu faydalı mıdır? Yemeklerde, çorbalarda kullanılan kemik suyu tam bir şifa deposu. Pek çok kişi internette “Kemik suyu faydaları nelerdir?” , “Kemik suyu zararlı mıdır?” , “Kemik suyu nasıl kaynatılır?” sorularının cevabını araştırıyor. İşte, merak ettiğiniz “Kemik suyu nasıl yapılır?” sorusunun cevabı.

Anneler özellikle kış aylarında yemeklere, çorbalara ev yapımı kemik suyu ilave etmeyi sever. Yemeklere lezzet katan bu alışkanlık aslında yediklerimizin şifa kaynağı olmasına da yardımcı oluyor. İşte, detaylar…

Kemik suyu faydalı mıdır?

Kemik suyunda; protein, A vitamini, B12 vitamini, E vitamini, demir ve fosfor bulunur.

Kemik suyu eklem sağlığı için son derece önemlidir. Kırık ve çatlakları bulunan kişiler sıklıkla kemik suyu tüketir. Kemik suyu ayrıca vücuttaki iltihabı azaltır.

Kemik iliğindeki kolejen, cildin gençleşmesini sağlar. Ayrıca kemik suyu sağlıklı bağırsaklara sahip olmak açısından çok kıymetlidir.

Kemik suyu nasıl yapılır?

Güvendiğiniz kasaptan aldığınız kemikleri, birkaç damla sirke eklediğiniz suyun içerisinde yarım saat kadar dinlendirin. Ardından kemikleri tencereye alıp, suyunu ekleyin. Tencereye soğan, pırasa, kereviz sapı ve havuç ekleyebilirsiniz. Dilerseniz karışıma taze ya da kuru otlar da ilave edebilirsiniz. Kemik suyuna özellikle taze kekik çok yakışır. Dana kemiğini 24 saat kısık ateşte kaynatabilirsiniz. Hazırladığınız kemik sularını tek kullanımlık olarak paketleyip buzlukta üç ay saklamanız mümkün.

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.