Kışın hangi meyveleri ve sebzeleri yemeliyiz?


Değerli okuyucularımız her mevsimde tüketilen meyve ve sebzeler var. Her mevsimin kendine özgü yiyeceklerini tüketmek daha faydalı ve sağlıklı. Peki bu meyve ve sebzelerden hangilerini kışın tüketmemiz gerekir. İşte o sebze ve meyveler.

 

Baklalar

Bakla esasında ilkbahar döneminde sebzesi. Enginarın da iyi bir arkadaşı. Parkinson hastalığı sinir sistemi hata karaciğer sağlığı içinde oldukça yararlı. Dopamin reseptörleri üzerine olumlu bir etkisi var.

Karnabahar

Karnabahar kış sebzesi ama çok da faydalı iyi bir antioksidan. Kanseri ve birçok kronik hastalığa karşı koruyor.

Biber

Biber aslında yetiştirme şartına göre değişiyor serada olabilir ama çoğu C vitamini var. Biber de esasında bir yaz ürünüdür.

Brokoli ve Brüksel lahanası

Kışın özellikle öneririz brokoliyi ve Brüksel lahanasını. Brokoli ve Brüksel lahanası içerdiği sülforolan adını verdiğimiz kansere karşı koruyan maddeler içerir. Fevkalâde faydalı kışın özellikle tüketmeniz gereken iki önemli sebze.

Mantar

Kışın doğal ortamda yetişen mantarlar iyi bir B vitamini ve bitkisel protein deposu.

Ispanak

Enfes ıspanaklar folik asit içerir. Ispanak özellikle çok yararlı ve demir minerali var hamileler için çok önemli.

Pazı

Pazı da ıspanak gibi lifli ve demir minerali içerir. Aynı zamanda şeker oranı oldukça düşük.

Marul roka ve tere

Kışın olmazsa olmaz favori sebzelerinden bir tanesi marul ve tere. Salatalarda ve balık salatalarının vazgeçilmezidir marul. Kışın diğer önemli sebzelerden olan roka, tere, marulu bolca tüketin.

Kereviz

Kışın için en doğru sebze kereviz.  Özellikle sapı da çok faydalı. Çok yararlıdır ve tansiyonu birazcık yükseltebilir ama onun dışında erkekler için güçlendirici ve yorgunluğa karşı fevkalade iyi gelen bir sebze.

Elma

Belki de kış meyvelerinden güzeli elmalar. Amasya başta olmak üzere her yerin elmaları tok tutar aynı zamanda kabuklarında pektin içerir. Mide içinde iştah içinde çok iyi gelir ve  quercetin içerir. Alerjilere iyi gelir kışın bolca elma tüketin.

Hurma ve muz

Trabzon hurması Kasım ayının meyvesi ama kışın da yenilebilir.  Muzda kışın yenilebilir yerli muz da daha çok tercih edilir. Çünkü aroması çok güzeldir. Tansiyon giderir ve potasyum içerir.

Havuç

Havuç ile bazen tatlı ihtiyacını giderebilirsiniz. Cilt ve gözler için iyi bir sebze havuç.

Limon, mandalina ve nar

Limon kışın olmazsa olmazı ve c vitamini içerir. Keza mandalina cinsi meyvelerin de tam zamanı. Kışın olmazsa olması nar ise ciddi bir antioksidan, tansiyon ve damar sertliğini giderir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.