Kıyafetlerdeki küf lekesi nasıl çıkar? Küf lekesi çamaşırdan çıkarma


Küf, bakterilerin belli koşularda bir araya gelerek oluşturduğu duruma verilen bir addır. Pek çok küf çeşidi bulunur her küfün oluşması için, rutubet ve nemli ortamların olması şarttır. Bu nedenle küfler çoğu durumda tehlikeli ve sağlık açısından da oldukça zararlı bakteri çeşitleridir. Kıyafetlerdeki küf lekesi nasıl oluşur? Kıyafetlerdeki küf lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetlerdeki küf lekesi nasıl oluşur? 

Çamaşır sepetinizin içerisine herhangi bir ıslak kıyafeti ya da kumaşı attığınız zaman ve uzun bir süre boyunca sepetin içerisinde unuttuğunuz da, sepetin içerisinde nemli ve rutubetli bir ortam oluşur. Bu nedenle çamaşır sepetlerinde ve evlerin gardıroplarında sürekli havasız kalan kıyafetlerde küf görmeniz oldukça olası bir durumdur.

Kıyafetlerdeki küf lekesi nasıl çıkar?

Çamaşırlardaki küf lekesi moralimizi bozabilir ve bizi zorlayabilir. Bir leğenin içine ılık su koyun ve küf lekesi olan kıyafetinizi bu suya koyun. Daha sonra bir bardak sütü küf lekesini üzerine dökün ve küf lekesi olan yeri elinizle çitileyin. Bu şekilde biraz beklettikten sonra yıkayın.

Diğer yöntem ise; bir kabın içine ılık su koyun ve yeniden küf lekesi olan kıyafetinizi içine bastırın. Üzerine amonyak dökün ve bu şekilde 2-3 saat bekletin. Küflenen yeri çitiledikten sonra leke ortadan kalkacaktır.

Küf lekesini çıkarmak için oksijenli suyu da kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı oksijenli su ile 5 yemek kaşığı suyu karıştırın ve bu karışımı bir kabın içerisine ekleyin. Kıyafetinizi bu karışımın içerisinde yıkayın ve daha sonra durulayın.

Son yöntem ise; gliserin kullanmanız olacaktır. Küflü lekeleri yok etmek için pratik ve kolay çözüm sağlayan gliserini, küf lekesinin olduğu yere uygulayın ve bir yardımıyla silin. Küf lekelerinin çıktığını göreceksiniz.

Halıdan küf lekesi nasıl çıkar? Küf lekesi temizleme

Kadın – Aile

Halıdan küf lekesi nasıl çıkar? Küf lekesi temizleme

{relation id:1026553 slug:’duvardaki-kuf-lekesi-nasil-cikar’}


Leave a Reply

Your email address will not be published.