Koç Burcunun İyi ve Kötü Özellikleri


12 burcun ilki olan Koç burcu Zodyak’ın başında yer alır. Güneş, her bahar bu burcu 20 Mart-19 Nisan tarihleri arasında gelir gider. Yıldız haritanızda Koç burcu gezegen yerleşimine sahip değilseniz de pek çok gezegen sene boyunca Koç burcundan geçerek onun yakıcı enerjisini harekete geçirdiği için bu burcun enerjisini bilmek önemlidir.

koç
koç

Koç burcu özellikleri

Sembolü: Koç
Elementi: Ateş
Niteliği: Kardinal
Yönetici gezegeni: Mars (savaş ve enerji gezegeni)
Renk: Kırmızı
Gün: Salı
Uğurlu sayılar: 1,9
Uğurlu taşları: Opal, Turmalin, Yakut, Jasper, Akik
Vücutta tekabül ettiği yer: Baş ve yüz
Olumlu özellikleri: Enerjik, cesaret verici, durdurulamaz, cesur, adanmış, kahraman, şefkatli
Olumsuz özellikleri: Kibirli, benmerkezci, itkisel, buyurgan, inatçı, umursamaz, kıskanç
En sevdiği şeyler: Rekabetçi oyunlar, rahat giysiler, yolculuk, tartışmak, kendini şaşırtıcı sözlü ve fiziksel kahramanlıklarla ifade etmek, liderlik, fiziksel güçlükler, spor
Nefret ettiği şeyler: Görmezden gelinmek, dar alanlar, kaybetmek, “hayır” kelimesi, hareketsizlik, gecikmeler
Gizli tutkuları: Bir numara olmak
Güçlü yanları: Cesur, kararlı, öz güvenli, coşkulu, iyimser, dürüst, tutkulu olmaları
Zayıf yanları: Sabırsız, dengesiz, çabuk öfkelenen, saldırgan olmaları

Koç burcunun kişisel özellikleri

Burçlar üç ayrı niteliğe göre gruplanır: Kardinal (öncü), değişken ve sabit burçlar. Koç burcu dört kardinal yani öncü burçtan biridir. Bu burçlar mevsimleri başlatır. Koç, baharı; Yengeç, yazı; Terazi, sonbaharı; Oğlak ise kışı başlatır. Bu burçlar özgün olmayı severler ve yaptıkları her şeyde bir ilk olmayı isterler. Akım belirleyicidirler; arkadaş ortamlarında partileri, organizasyonları onlar başlatan onlardır.

Zodyak’ın baş burcu olan Koç burcunun varlığı her zaman hareketli ve çalkantılı bir başlangıca işaret eder. Koç burçları çalışma alanlarında da arkadaş ortamlarında da her zaman enerji, hız ve rekabet peşindedir; her şeyde birinci olmaya çalışırlar. Yönetici gezegenleri Mars’ın ateş elementine ait olması nedeniyle Koç burcu en aktif burçlardan biridir. Bir çok zaman düşünmeden de olsa harekete geçmek onların ruhundadır.

Güneş, Koç burcuna olağanüstü organizasyon becerileri verir: Öğlen arasından önce tek seferde birden fazla işi bitirmeyi başaramayan bir Koç burcuyla karşılaşma ihtimaliniz seyrektir. Amaçları için savaşmayı görev edinir, birlikteliğe ve takım çalışmasına önem verirler.

Koç burcu insan vücudunda başı yönetir ve başıyla birlikte harekete geçer. Kelimenin tam anlamıyla başları dik yürürler. Doğal olarak cesurdurlar ve bir şeyi denemekten ya da risk almaktan nisbeten az korkarlar. Hangi yaşta olursalar olsunlar bir gencin gücüne ve enerjisine sahip olurlar; verilen herhangi bir görevi çabucak yerine getirirler.

sevgili
sevgili

Koç burcunun en iyi anlaştığı burçlar

İkizler – Koç uyumu
Yay – Koç uyumu
Aslan – Koç uyumu

Koç burcunun anlaşamadığı burçlar

Başak – Koç uyumu
Oğlak – Koç uyumu
Boğa – Koç uyumu

Belirsizler

Koç – Koç uyumu
Terazi – Koç uyumu

Koç burcuna uygun meslekler

Koç burcu yaratıcı fikirler üretmeyi ve insanları fikirlerinin peşinden sürüklemeyi sever. Zodyak’ın en rekabetçi burcu olmasının getirdiği aynı zamanda ilk burcudur ve yaptıkları her işte ilk olmayı severler. Zorluklarla karşılaşmaktan haz alırlar. Kendi alanlarında bir liderin başı olması gereken cesur bir yapıya sahiptirler. “Yönetici gezegeni Mars olan Koçlar, lider ruhları sayesinde itfaiyeci, ordu çalışanı, mühendis, antrenör, şovmen, kasap, marangoz, cerrah, matematikçi, müzisyen, mühendis, satışçı, elektronik mühendisi, dişçi olabilirler.”

Koç burcu ünlüler

Leonardo da Vinci,
Vincent van Gogh,
Emma Watson,
Jackie Chan,
Robert Downey Jr.,
Lady Gaga,
Charlie Chaplin,
Mariah Carey,
Kristen Stewart,
Elton John,
Keira Knightley,
Quentin Tarantino,
Marlon Brando,
Victoria Beckham,
Sarah Jessica Parker,
Eric Clapton,
Ronaldinho,
Maria Sharapova


Leave a Reply

Your email address will not be published.