Meme kanseri teşhisi nasıl yapılır?


Meme kanserinin belirtilerine baktığımızda en önemlisi memede ele gelen kitledir.  Özellikle sağ veya sol memede, dış bölümünde yani koltuk altına yakın bölümlerinde meme kanseri daha sık görülmektedir.  Bununla beraber diğer  bütün bölümlerinde de görülebilir. Peki bu diğer bölümler nelerdir?

Kanlı akıntısı

En önemlisi belirttiğim gibi memede ele gelen kitle onunla beraber meme başından akıntı, kanlı akıntı veya meme cildinde değişiklik gösterir.

Deride kırmızıya dönen renk değişikliği

Özellik kırmızıya çalan renk değişikliği gerisinde içeriye çekilme görülebilir.  Yine koltuk altında ele gelen lenf bezeleri meme kanserinin en sık gördüğümüz belirtileridir.

Eğer meme kanseri ileriler safhada ise başka bir organa yayılma görülebilir;

İştahsızlık

Bunlar arasında iştahsızlık halsizlik yorgunluk bitkinlik kilo kaybı olabilir.

Kemik problemleri

Eğer kemiklerle ilgili problem ortaya çıkmışsa kemik ağrıları görülebilir.

Akciğer problemi

Akciğerde nefes darlığı gibi sarılık gibi, bilinç değişiklikleri gibi meme kanseri daha iyileri safhasında görülen değişiklikler olabilir.

Kendi kendine meme muayenesi

Kendi kendine meme muayenesi bu alanda çok önemlidir. Her bayan 20 yaşından sonra ayda bir kendi kendine memesini muayene etmelidir. Bu banyo esnasında yapılabilir. Her iki memeyi de kişinin kendisini tanıması çok önemlidir. Çünkü kişiden kişiye meme yapısı farklı olmakla beraber kişinin kendi memesinden, eskiye göre bir farklılık hissedebilir. Eğer hisseder ise bu önemli bu durumu tespit eden faktörlere sahip kişilerin bir an önce bir sağlık kuruluşuna başvurması önem göstermektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.