Nasıl kilo veririm? Hızlı kilo nasıl veririm?


Etrafınızda kime sorarsanız herkesin ortak sorunu fazla kilolarıdır. Hem hanımlar hem de beyler fazlalıklarından hızlıca kurtulmanın yollarını arıyor. Siz de kilo vermek istiyorsanız yediğinizi, içtiğinize dikkat etmek kadar spor yapmayı da ihmal etmemelisiniz. İşte, “Nasıl kilo veririm?” sorusunun cevabı.

Nasıl kilo veririm? Hızlı kilo nasıl veririm?

Pek çok kişi ideal kilosuna hızlıca ulaşmak istiyor. Bunun için yalnızca yediklerinize dikkat etmeniz yeterli değil. Hayatınıza getireceğiniz hareket de kilo verme hızınızı artıracaktır. Uzmanlar sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin şok diyetlerden uzak durması gerektiğini de belirtiyor. Düzenli beslenme ve egzersizin yanı sıra metabolizmanızı hızlandıracak zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi baharatları da evlerinizden eksik etmemeniz önemli.

Neden kilo veremiyorum?

1. Kalori takibi

Diyet yaparken kalori takibi yapmanız son derece önemli. Bu aşamayı atlıyorsanız; gün içinde neyi ne kadar yediğinizi hesaplayamazsınız.

2. Şeker mi kullanıyorsunuz?

Küçük bir küp şeker 11 kaloridir. Günde 5 bardak çay içip içine de iki şeker atarsanız 110 kalori almış olursunuz. İşte, o önemsemediğiniz şekerin sebep olduğu kalori bu. Hal böyle olunca da kilolar yapışıp kalıyor. Ayrıca gün içinde tükettiğiniz gazlı, şekerli içecekleri de hesaba katarsanız kilo verememe sebebini anlamış olacaksınız.

3. Uyku önemli

Düzenli beslenmek kadar günde en az 7-8 saat uyumak da metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olur. Haliyle kaliteli bir uyku düzeni giden kiloların gizli kahramanıdır.

4. Karbonhidrat kaçamağı

Beslenmenizde halen karbonhidratlara yer veriyorsanız; bu nedenle kilo veremiyor olabilirsiniz.

5. Çok sık mı yiyorsunuz?

Yapılan son çalışmalar 3 ana 3 ara öğün beslenme programının doğru olmadığını kanıtlamıştır. Elbette bu duruma karşı çıkan uzmanların sayısı da bir hayli fazla. Çalışmalar doğrultusunda ‘oruç diyeti’ olarak adlandırılan 2 öğün beslenmenin daha hızlı kilo verdirdiğini göstermiştir. Belki bu yöntemi uygularsanız daha hızlı kilo verirsiniz. Bizden söylemesi…Tabi ki önemli bir sağlık sorununuz yok ise…

6. Su mu içmiyorsunuz?

Su içmeyle kilo vermek doğru orantılıdır. Su tüketiminiz az ise kilo vermeniz de bir hayli güçleşir. Bu nedenle her gün en azından 2,5 litre su içmeniz gerekiyor.

7. Hızlı yemek

Hızlı yemek kilo verememenin en önemli sebeplerindendir. Kilo vermeye çalışırken tabaklarınızı küçülttüğünüz gibi yeme hızınızı da dengelemeniz önemli. Yavaş çiğnemek beynin mideye doğru sinyaller göndermesine yardım eder. Böylelikle daha az yemekle karnınız doyar.

8. Kendinizi aç bırakmayın

Çok uzun saatler kendinizi aç bırakmanız kilo vermenizi hızlandırmaz aksine vücudun acil durum haline geçmesine sebep olur.

9. Hızlı olmak şart değil

Bir haftada 5 kilo vereceğim diye kendinizi şartlamayın. Unutmayın o kiloları bir haftada almadınız. Ayda 3-4 kilo verseniz bile motivasyonunuzu düşürmemeniz önemli.

10. Sağlık sorununuz mu var?

Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen bir gram bile veremiyorsanız; bir uzmana gitmenizde yarar var. Bazı hastalıklar kilo verme hızını olumsuz etkiler.

Turp suyu faydalı mıdır?

Son dönemde tüm dünyada popüler hale gelen turp suyu, doğru hazırlandığında kilo vermeye yardımcı olur. Turp suyunu tek başına içmek tadından dolayı bir hayli güç olabilir. Bu nedenle hazırlayacağınız suyun içerisine ananas, elma ya da havuç ekleyebilirsiniz. Bir ay boyunca her gün bir bardak içeceğiniz turp suyu fazlalıklarınızdan hızlıca kurtulmanızı sağlayacaktır.

Turp suyu nasıl hazırlanır?

  • 1 adet elma ya da havuç
  • 1 adet orta boy turp

Elma ya da havuç yerine bir parça ananas da tercih edebilirsiniz.

Meyve ve sebzelerin kabuklarını soyup, meyve sıkacağından geçirin.

İşte, kilo vermenizi hızlandıracak şahane içecek hazır!


Leave a Reply

Your email address will not be published.