Öfkenizi Nasıl Kontrol Edersiniz?


Öfkelenmek Kavga etmeden önceki ruh halimizdir Bu durum nefes alış verişlerin hızlanır, adrenalin hat safhaya varır, ya ortalıktan kaybolmak yada mücadele etmek istersin.Bu duygunun neyden kaynaklandığı ve nasıl çözümlenmesi gerektiği çok mühimdir. Bu ruh halinin nedeni özgürlüğünüzün kısıtlanması olabilir.

Diyet yapmak ve susuz kalmak bu öfkeyi ileri boyuta götüren sebeplerdir. Bu duyguyu psikolojik bir rahatsızlık olarak görürsek hastalıklı derecede sabit bir insanadır. Her istediği gerçekleşmiş insanların bunu tersi bir olayda öfkelerini kontrol edemiyorlar. Böyle tür insanlarda Anti-sosyallik görülmektedir. Bu duygu aileden gelebilme ihtimali araştırılması gerekiyor. Başka bir etkende ailede öğrenilmiş davranışlarda bu duruma etki sağlıyor.

Kendinizi bu konuda nasıl rehabilite etmeniz gerektiğini bilmek ve bunu gerçekleştirmek çok mühim. “Ben neden kızdım, neydi benim gözlerimi bu kadar karartan?” bunları bilmek ve bunu üzerine düşünmek önemli. Bu hususta aileler çocuk yetiştirirken böyle şeyleri göz önünde bulundurarak öfke kontrolünü konusunda eğitmeleri gerekiyor.

öfkeli çocuk
öfkeli çocuk

Öfke Kontrolünü birde maddeler halinde nasıl tedavi ederiz;

  • Öncelikle bu duygu engellenemez öfkeyi anlatmayı içinizi dökmeyi tercih edin.
  • İki taraflı birbirinize anlayışla davranın konuşun.
  • Karşı tarafın anlayışla karşılayacağını unutmadan ona içinizden geleni güzel bir dille anlatın.
  • Olanları benimseyin normalleştirin
  • Durum kontrol edilemeyecek duruma geldiğini düşünüyorsanız ortamı terk edin.
  • Ne olursa olsun kaşı tarafa şiddet uygulamayın.
tartışan insanlar
tartışan insanlar

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.