Para Biriktirmenin En Etkili Tüyoları


Harcamalarımız nasıl olmalıdır? Tasarruf nasıl yapabiliriz? Para biriktirmek için motive kumbarası nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlası bu yazımda.

Nasıl Tasarruf yapılabilir?

Doğal gazımızı İdareli kullanmak; mesela bulaşık yıkarken musluğu sıcak su yönünde unutmayın, çok soğuk olmadıkça kaloriferinizi kısık tutun, ocakta çaydanlığınızı sıcak tutsun diye bırakmayın onun yerine bir havlu yardımıyla üzerini kapatıp sıcak olmasını sağlayabiliriz. Fazla su ve elektrik kullanımında da kaçının.

Harcama Tarzınızı Değiştirin

Gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri almaya özen gösterin. Ivır zıvır şeyler para tuzaklarıdır aldanmayın. Mesela bir ürünü aldığınızda bu ürün bir düşünün “bu benim işime yarayan bir şey mi” diye. Bu konuda da tasarruf önemlidir.

Kalem-Kağıt
Kalem-Kağıt

Genellikle Ev Yemekleri Önerilir

Para biriktirmek için bir başka yöntem ise yemeği evde yapmanız faydalı olacaktır. Dışarıda yenilen yemek genelde daha pahalıya gelir. En azından pazarda yaptığın alış veriş ile yaptığın yemek daha ucuza gelebilir.

Aşçılık
Aşçılık

İşe Eğer Yakınsa Yürüyerek Gidin

Hem bu aktivite daha sağlıklı hem de daha tasarruf sağlayan bir yöntem olacaktır.

Ortam
Ortam

Rengarenk Şıkır Şıkı Bir Kumbara Alın

Bu şekilde para biriktirmek daha eğlenceli ve motive edici olur. İçine daha çok para atmak İsteyebilirsiniz. Bu şekilde bozuk paralarınızı daha iyi bir yerde saklayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.