Pirinç maskesi nasıl yapılır? Pirinç lapasının yüze faydaları


Pirinç maskesi nasıl yapılır? Pirinç maskesi uygulama kolaylığı ve hemen etkisini göstermesinden dolayı oldukça rağbet görüyor. Pirinç her türlü uygulamada kısa süre içerisinde sonuç veriyor ve lekelerde ciddi manada azalmalar görülüyor. Peki ama evde pirinç maskesi nasıl yapılır?

Son zamanlarda uzak doğuda uygulanan beyazlama yöntemleriyle hayatımıza giren pirinç maskeleri oldukça faydalı. Her türlü hali ile cilde dışarıdan canlılık ve parlaklık veren, cilt rengini eşitleyen bir yapıya sahip. Sizler de kendinize uygun maskeyi uygulayarak lekeler kurtulabilir ve daha aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz.

Pirinç suyu ile tonik

Bir kaseye pişmemiş pirinci ekleyin ve suda bekletin. Suyu hafifçe karıştırın.

Pirinç suyu bulutlu bir hal alınca bu suyu süzerek başka bir kaseye alın.

Pirinç suyunu pamuk ile tonik gibi veya yüzünüzü yıkayarak cildinizi temizlemek için kullanabilirsiniz.

 

Tüm ciltler için pirinç lapası maskesi

1 su bardağı pirinci 2 su bardağı su içerisinde haşlayarak lapa haline getirin. Elde ettiğiniz pirinç lapasını, soğuduğunda cildinize uygulayın. Yarım saat kadar bekletmek yeterli olacaktır.

 

Hassas ciltler için pirinç suyu maskesi

Hassas ciltler için pirinç unu ile bal kullanarak karışım elde edeceksiniz. Hazırladığınız karışımı masaj yaparak yüzünüze sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü temizleyin. 15 günde 1 olacak şekilde bu kürü uygulayabilirsiniz.

 

Kuru ciltler için pirinç suyu maskesi

Kuru ciltler için 2 su bardağı kadar beyaz pirinci bir havan içinde döverek toz haline getirin. Elde ettiğiniz pirinç tozu üzerine süt ekleyip hamur haline getirin. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze sürün. Yarım saat kadar yüzünüzde beklettikten sonra bol su ile durulayın. Her hafta olacak şekilde düzenli olarak bu kürü uygulayın.

 

Yağlı ciltler için pirinç suyu maskesi

Yağlı ciltler için 4 çay kaşığı kadar pirinç unu içine hamur kıvamına gelinceye kadar su ekleyin. Hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayıp 5 dakika bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü iyice temizleyin. Eğer çok gergin bir yüzünüz olursa nemlendirici kullanabilirsiniz. Haftada 2 kez düzenli olarak uygularsanız faydasını görürsünüz.