Pişi hamuru ne kadar sürede mayalanır?


Mayalama süreci hamurun kıvamı ve ortam sıcaklığına göre değişkenlik gösterir. Güzel bir hamur yapmanın en önemli püf noktası, hamurun içerisindeki su oranıdır. Cıvık olarak algılanan hamurlar aslında daha güzel hamur işi yapmanın ilk adımıdır.

Size cıvık gelecek olan -kek hamurundan bir tık kalın- hamurlar 5-10 dakika yoğurulduktan sonra kıvam alacak ve kendini toparlayacaktır. Bunun için tariflerdeki un miktarını öncelikle yarı yarıya kullanın ve yavaşça artırın. 10 dakikalık yoğurma ile de hamurunuza kıvam ve hacim vererek mayalanması için kenarda bekletin.

Peki ama hamur kaç dakikada mayalanır?

Sıcak havalarda, hamurun çokluk durumuna göre değişkenlik göstereceği gibi, 20-45 dakika arasında mayalanacaktır. Eğer streç film ve mutfak bezi ile sararsanız bu zaman daha da kısalacaktır.

Kış aylarında bu süre, havanın soğuk olması ve mayanın sıcak ile aktive olmasından dolayı, uzayacaktır. Fakat bu zamanı kısaltmak için fırınınızı bir süre en yüksek derecede çalıştırın ve kapatın. İç ısısı dengelenince, kapağı yarım açık bir şekilde hamurunuzu -ağzı kapalı olacak şekilde- yerleştirin. Soğukta mayalanmayan hamurunuz ısıyla birlikte kabarmaya başlayacaktır.