Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri


Saçlarımız bizi güzel gösteren bir aksesuardır. Saçlarımız döküldüğünde üzülebiliriz. Bu durumla karşılaştığımızda neler yapabiliriz hatta önlemler neler olabilir yazımızda bunları göreceksiniz.

Temiz Ve Duru Yüz

1-Stres

Stres saç dökülmelerinde önemli etkendir. İş hayatı, ağır yaşam şartları bu durumu ortaya çıkartabilir. Bazen bir yakınınızın ölümü bile sizi üzüntüye sokup strese maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden bir psikolog yardımı alabilirsiniz.

2-Yeme İçme Alışkanlığı

Düzensiz ve sağlıksız beslenme saç dökülmelerine neden olabilir. Sizi vitaminsiz bırakıp saçlarınıza etki edebilir. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı beslenmek saç dökülmelerinde önemlidir.

3-Vitaminsizlik

Gerekli tüm önlemleri aldınız ama ona rağmen saçlarınız dökülüyorsa bir Dahiliyeye başvurun ve kan tahlili yaptırın. Belki Demir, D vitamini, B12 vitamini, folik asit, biotin, çinko eksikliği bu soruna etken dahilindedir.

4-Yeterince Su İçmemek

Yeterince su içmemekte saçlarınızın dökülmesine neden olur. Vücudun gerekli olan suyu alması sağlıkla bir bünyeye sahip olmamız anlamına gelir. Bu sayede saçlarımızda sağlıklı bir şekilde yaşayabilir.

Çay

5-Depresyon

Depresyonda bu etkene dahildir. Bir yakınınızı kaybetmek yada hayatınızda bir şeylerin ters gitmesine dayanmayıp yeterince beslenememek saçlarınızı dökülmesine neden olabilir.

bakımlı saç

6-Kozmetik Ürünleri

Kimyasal şampuan kullanmak yada spreyler kullanmak saçlara zarar verebilir. Hatta joleleri saç diplerimize uyguladığımızda köklerine zarar verebilir ve dökülmelerine neden olabilir.

7-Ağır Hastalıklar

Ağır hastalıklarda saçlarımızın dökülmesine sebep olur. Kanser gibi hastalıklarda kullanılan kemoterepi ilaçları saçlarınızın dökülmesine neden olur.


Leave a Reply

Your email address will not be published.