Sağ Göğsüm Neden Ağrıyor?


Kalp hastalıklarının bazı belirtileri vardır, bunlar:

  • Göğsün ağrıması
  • Nefesin daralması
  • Kalpte Çarpıntı
  • Çabuk Yorulma Hissi
  • Kalp Krizi Riski
  • Ani Ölümle Sonuçlanan Vakalar

Kalp damarlarının tıkanması durumunda en fazla alınan şikayetlerden biri de göğüs ağrısıdır.

Kalp Masajı
Kalp Masajı

Kalp damarlarında tıkanıklık olduğu zaman beliren ağrılar göğsün içinde baskı oluyormuş hissiyatıyla ortaya çıkmaktadır.  Birisi göğsünüzün üstüne ağırlık koymuş gibi hissedilebilir. Hareket etmenizle ya da nefes alışlarınızla yükselip alçalan bir ağrı değildir.

Bu ağrı, genelde kendinizi yorduğunuzda, stres yaşadığınızda veya soğuklarda meydana gelebilir. Sol kolunuzda, omzunuzda, boynunuzda ya da sırtınızda da hissedilebilir. O bölgelere de dağılabilir. Bu ağrıların geçmesi için biraz dinlenmek ya da hekiminizin yazmış olduğu kalp damarlarını genişletebilen ilaçlarınızı kullanmanız çözüm olabilir.

Bazen ağrılarınızla birlikte başınız dönebilir ya da mideniz bulanabilir. Bazı durumlarda ise ilacınızın bile fayda edemeyeceği ağrılar da yaşanabilir. Bu çeşitte bir göğüs ağrısı daha ciddi sonuçlara gebe olabilir.

Göğsünüz her ağrıdığında kalp krizi riski geçireceğiniz sonucu ortaya çıkmayabilir. Bunun bir sürü nedeni olabilir. Kalp haricindeki rahatsızlıklar da buna etki edebilir.

Ne zaman endişelenmeye başlamalıyız?

Göğsünüz ağrıyorsa bunun pek çok sebebi olabilir demiştik. Göğüs ağrısı, ağrının bulunduğu yerin öneminden ötürü ciddiyetle yaklaşılması gereken bir durumdur. Bu yüzden göğsünüzde ağrı varsa ilk yapmanız gereken doktora gitmektir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.