Sevmediğiniz akrabalarınızla ilişkinizi nasıl kesersiniz?


Öncelikle şunu belirtelim, burada sadece akrabalar üzerinden gitmeyeceğiz. Size zarar veren ve sizi eksiye çeken herkesten uzaklaşmak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Çevrenizdekilerin size ne kattıklarına karar verin

Bir şair(İsmet Özel) “İnsan insanın ümididir.” der. Hayatımıza anlam katan, bizlere motivasyon aşılayan, yerine göre yaşama sevincimizi artıran insanlarla vakit geçirmek elbetteki çok güzeldir. Ancak bir de bizleri maddi ve manevi olarak sıkıntıya sokan insanlar vardır ve bunlarla beraber yaşamamız gerekebilir.

Büyük resme bakın
Büyük resme bakın

1. İnsanlarla olan ilişkilerinizde büyük resme bakın

Bu yüzden insanlarla ilişkinizi kesmeden önce onların size olumlu ya da olumsuz olarak katkılarını inceleyin. Çevrenizdeki insanlar özünde iyi olabilirler ancak bu, size iyi geldikleri anlamına gelmez. Bu yüzden aklınıza gelen bir kişi sizde olumsuz hisler uyandırıyorsa ondan biraz uzakta kalmak iyi gelebilir.

Siz değil onlar düşünsün
Siz değil onlar düşünsün

2. İnsanların kötü davranışlarına bahane aramayın

Rahatsızlık duyduğunuz kişilerin ailevi sorunları olabilir, maddi sıkıntılar içine düşmüş olabilirler ya da farklı bir sebepten ötürü sorunlarını sizlere yansıtıyor olabilirler. Bu durumun analizini yapmak size düşmez. Çünkü anlayışlı olmakla aptal olmak arasında ciddi derecede fark vardır.

Anlayışlı olabilirsiniz ancak kimsenin kahrını çekmek zorunda değilsiniz. İnsanların sorunları, şayet çözüm üretebilecekseniz ve buna değeceğini düşünüyorsanız insanlık adına yardım edebilirsiniz. Ancak çözüm üretemeyeceğiniz bir durum varsa ya da yardım etmeyi istemiyorsanız, başkasının derdinin ceremesini siz çekmek zorunda değilsiniz.

Bu yüzden başkalarının kötü davranışlarına bahane aramayın. Siz kötülük yapmadıysanız size karşı kötülük yapılmasına müsaade etmeyin. Bu sayede belki de yanlışlarının farkına varmasına vesile olabilirsiniz. İnsanlara yanlış yolda olduklarını söylemek de bir yardımdır.

Sorunlarını çözemiyorsanız kendinizden uzak tutarak kendinizi rahatlatın.

3. Diğer ilişkilerinizin etkilenmediğinden emin olun

Her ne kadar sevmediğiniz akraba ya da arkadaşlarınızla ilişkilerinizi kesmeniz size yarar sağlasa da ilişkilerinizi kestikten sonra çevrenizdeki diğer insanlarla olan bağlarınızın zarar görüp görmeyeceğini iyi hesaplamalısınız.

Örneğin annenizin kuzenini sevmiyor olabilirsiniz, size karşı kötü bir davranış içinde bulunabilir ancak annenizle bu durumu detaylı olarak konuşmadan yani size karşı olumsuz davranışlarını annenize anlatmadan ilişkinizi sonlandırmayın.

Aksi taktirde anneniz bu durumdan olumsuz etkilenebilir ve annenizle aranız bozulabilir. Hiç bir anne çocuğuyla arasını bozmaz ama örnek olması açısından söylemek istedim.

4. Tek yönlü bağları kesmek akıllıca olabilir

Bazen farkında olmadan bazı kişilerle tek yönlü ilişkiler kurabiliyoruz. İlk zamanlarda karşılıklı etkileşim halinde olduğumuz kişilerle zaman içinde tek yönlü bir arkadaşlık durumuna geçebiliyoruz. Bunu farkettiğinizde tavrınızı koruyun ve tek yönlü ilişkiyi durdurun.

Örneğin çok samimi olduğunuz bir akrabanız ile yaptığınız arkadaşlıkta sizi eskisi kadar ciddiye almadığını farkederseniz kendisiyle çok fazla ilgilenmenize gerek yoktur. Atarlı ergenler gibi davranmak yerine kendisinin size verdiği kadar kıymet vererek hayatınıza devam edin.

Sizin soğuk davranışlarınızı farkedecektir. Eğer bu durumun sebebini sorarsa kendisiyle paylaşın. Belki tamir edilebilir. Eğer tamir edilemezse arada mesafe olması iyidir. Kafanız rahat eder. Askerde elektrik düğmelerinin üstünde şöyle bir yazı vardır ve çok mantıklıdır: “Gereksizse söndür!”

5. Sırrınızı başkasına anlatan kişilerden uzak durun

Hayatımıza öyle insanlar giriyor ki bunlardan bazıları resmen hain sayılır. Siz samimiyetine güvenip sırrınızı söylersiniz iki gün sonra başkalarının sizin sırrınız hakkında konuştuklarını farkedersiniz. Bu durumad yapılacak en iyi şey ilişkiyi kesmektir.

Bu tür insanlar sizi dinler ve sizi acımasızca eleştirirler. Ne yapacaksınız? Uzak duracaksınız.

Dürüst olmayan davranışlarını sezerseniz direk olarak bağlarınızı koparacaksınız. Bunlardan kimseye hayır gelmez. Size küser diye üzülmeyin bilakis sevinin. Böyle insanların kendilerine bile faydaları yoktur. Bırakın küssün.

Bu yazımızda kısaca sevmediğiniz kişileri nasıl tespit edip onlardan nasıl uzak durabileceğiniz anlatmaya çalıştık. İlerleyen zamanlarda daha detaylı olarak bir rehber hazırlayacağız. Bizi takipte kalın.


Leave a Reply

Your email address will not be published.