Siyez buğdayı faydaları nelerdir? Siyez buğdayı ekmeği nasıl yapılır?


Siyez buğdayı faydaları nelerdir? Adana’da yaşayan bir esnafın siyez buğdayı yaptığı ekmeği tüketerek sağlığına kavuşmasının gündeme gelmesiyle birlikte pek çok kişi “Siyez buğdayı nedir?” , “Siyez buğdayı nasıl kullanılır?” , “Siyez buğdayı faydalı mıdır?” , “Siyaz buğdayı nasıl bulunur” sorularının cevabını araştırmaya başladı. İşte, “Siyez buğdayı ekmeği nasıl yapılır?” sorusunun cevabı.

Siyez buğdayının şifa dağıttığı yönünde gündeme gelen bir haber vatandaşların bu konuyu araştırmasına yol açtı. Adanalı Fahri Aslan, astsubay başçavuş olarak görev yaparken 2006 yılında geçirdiği kaza sonucu vazife malulü olarak emekli oldu.Aslan, daha sonra Seyhan ilçesi Baraj Caddesi’nde bir ekmek fırını işletmeye başladı. Geçirdiği kaza sonucu ise doktorlar tarafından Aslan’ın beyaz ekmek yemesi yasaklandı.Bunun üzerine araştırmalar yapan Aslan, 2016 yılında doktorların önerisiyle Kastamonu’ya bir ziyaret için gittiğinde siyez buğdayından yapılmış ekmek yedi.Yediği ekmek kendisine hiçbir zarar vermeyince buğdayı Adana’ya getirdi ve kendi fırınında siyez pidesi yaptı. Bir süre bu ekmeği yiyen Aslan, rutin doktor kontrolüne gittiğinde ise kan değerlerinin düzeldiğini öğrendi ve son 2 yıldır her pazartesi fırınında siyez buğdayından pide yapıp satmaya başladı.

Siyez buğdayı nedir?

Triticum monococcumya da Einkorn olarak da bilinen Siyez buğdayı ilk olarak 10.000 yıl önce Yakın Doğu’da tespit edilmiş olup, kültüre alınmış günümüz buğdayının da atasıdır. Hititler ve Frigler tarafından da tarımı yapılmış olan Siyez buğdayına verilen ilk isim Hititçe bir kelime olan “Zız” iken, daha sonraları “Siyez” ve bazen de “Kaplıca” olarak adlandırılmıştır. Günümüzde halen Kuzey Anadolu’da, Balkan ülkelerinde, Almanya, İsviçre, İspanya ve İtalya’da ekimi yapılmaktadır. 

Siyez buğdayı faydaları nelerdir?

Folik asit miktarı çok fazla olduğundan anne sütünü arttırır.

Bağırsak kanserini önler.

Yüksek mineralli yapısıyla mide rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Ayrıca doymamış yağa sahip olduğu için damar ve kalp sağlığına iyi gelir.

Yağ oranı düşük ve asla kolesterol içermemektedir. Dünyada insanlar için glisemik endeksi en uygun gıda olma özelliğini taşıyor.

İçinde B1 vitamini olduğu için sinir sistemi ve sindirim sistemine çok iyi geliyor.

Protein değeri yüksektir. Karbonhidrat değeri düşüktür.

Bakliyatlar da bulunan minerallerin emilimini engelleyen fitik asit, pişirme ve kurutma işlemlerinden dolayı siyez bulgurda bulunmuyor.

Siyez buğdayı ekmeği nasıl yapılır?

Malzemeler:

  • 2 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 paket instant maya (10gr)
  • Aldığı kadar un (300 cc lik bardakla yaklaşık 6-7 su bardağı)

Siyez buğdayı ekmeği tarifi

Derin bir kaba sütü, suyu, zeytinyağı, tuz, şekeri ve mayayı karıştırın.

Yavaş yavaş unu ekleyin, kulak memesinden hafif yumuşak güzel bir hamur elde edin.

Üstünü nemli bir bezle örterek yaklaşık 8 saat hamuru dinlendirin. Hamuru sıcak ortamda mayalandırın.

Daha sonra ekmeği yağlı kağıdın üzerinde şekilli verip 180 derecede 50 dakika pişirin.

Bu tarifle bazlama ya da pide de hazırlayabilirsiniz. Vereceğiniz şekil ekmeğin ismini değiştirecektir…

Afiyet olsun.


Leave a Reply

Your email address will not be published.