Stresle nasıl başa çıkılır? Teknikleri nelerdir?


Stres çağımızın yalnızlığa iten ruhsal bir illetidir. Buna göre stresle başa çıkılması için sosyalleşmek yani bilim ve sanatla ilgilenmek gerekiyor. İki tip stres vardır bunlardan birincisi iyi huylu strestir ikincisi ise kötü huylu strestir. İyi huylu stres insanı motive eden sağlıklı stres türüdür. Kötü huylu stres insanı hasta eden sosyal cevreden soyutlayan stres türüdür. İşte bu kötü huylu stres türünden nasıl kurtuluruz bunu işleyeceğiz.

Güçlükten güç doğar

Güçlükten güç doğar acı bile en büyük öğretmendir. Mutluluğun sırrı basit; Gerçekten sevdiğin şeyin ne olduğunu bul ve tüm enerjini buraya harca…

Stres nedir?

Stres günlük işlerde karşılaşılan baskı sonucu oluşan bir hadisedir. Çağımızın yalnızlığa iten ve erken ölümlere sebep olan bir ruhsal bir hastalıktır.

Stres kaçınılmazdır

Kişinin çevresinden gelen etkilere tepki vermeye yetecek enerjisi olmama durumu olan sıfır stres tehlikeli olabilir. Tam tersi olma durumu olan strese aşırı enerji harcanması de tehlikelidir.  Buna karşılık iyi stres insana motive ve hayata bağlama hissi veriri kötü stres ise kişinin kendine güvenini kaybetmesine neden olabiliyor.  Yetersizlik çaresizlik ve umutsuzluk hissettirebiliyor.

Durumu kabul etmek

Stresi kabul etme evresi eyleme dökülerek stresle mücadeleyi hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca stresle baş etmek için kişinin kendine stres oluşturacak durumları tespit etmesi bu durumu kontrol altına almaya yardımcı oluyor. Peki kişi stresi kontrol altına alıp bu durumu nasıl sürdürmeyi başaracak? Şimdi stresle nasıl başa çıkılır püf noktalarını sıralayalım.

  1. Derin bir nefes almak: çünkü stres sonucu oluşan düzensizleşen nefes alışverişleri vücudun kontrolünü kaybetmesine neden oluyor. Beynin ve hücrelerin doğru ve düzenli çalışmasına engel olan kontrolsüz ve sık nefes alış verişlerini derin derin nefes alarak düzenleyebilirsiniz.
  2. Ortamı terk edin: eğer agrasif bir yapıdaysanız ortamı ter edebilirsiniz acık havaya çıkıp kendinizi sakinleştirebilirsiniz. Dışarıda alınan oksijen ve içinizden 10’a kadar saymak stresle başa çıkmaya yardımcı olabilir.
  3. Olumlu düşünmeye çalışın: olumsuz gördüğünü her düşünce sizi daha çok strese sürükleyecektir. Eğen düşüncelerinizi kontrol edemiyorsanız sizi mutlu eden bir mekana gidip sizi mutlu eden aktiviteleri yapabilirsiniz.
  4. Hobi edinin: zihninizi kontrol edebilmek ve kendinizi tanımak için kendinizi bir hobi edine bilirsiniz. Bu kendinizi tanımaya ve stres anında olumlu düşünmeye yardımcı olur.
,

Leave a Reply

Your email address will not be published.