Tavuklu patlıcan kebabı nasıl yapılır?


Tavuklu patlıcan kebabı aradığınız değişiklik olabilir. Bakalım bu kebabın malzemelerine.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Malzemeler

  • 1 kilo patlıcan
  • 500 gr kemiksiz tavuk kalça
  • 1 adet soğan
  • 6 adet yeşil sivri biber
  • 3 diş sarımsak
  • 2 tane domates
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • Yarım yemek kaşığı biber salçası
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Tuz, karabiber ve pul biber( göz kararı)

[tie_full_img][/tie_full_img]

Hazırlanışı

Patlıcanları öncelikle çizgili pijama şeklinde soyun. Bir geniş kaba içine su dolduruyoruz içine tuz koyuyoruz. Yaptığımız tuzlu suyun içine boylamasına dörde böldüğümüz patlıcanları enlemesine de 6’şar cm olmak üzere kesiyoruz.  Patlıcanları bu şekilde tuzlu suda bekletiyoruz. Patlıcanlar tuzlu suda beklerken bir tavanın içine sıvı yağımızı ekliyoruz ocağı açıp kızdırıyoruz. Kızdırdığımız tenceremizin içine kuşbaşı doğradığımız tavuk kalçamızı ekliyoruz. Tavukların rengi dönene kadar karıştırarak pişiriyoruz. Tavuğumuzun üzerine yuvarlak yuvarlak doğradığımız biberleri ve küp küp doğradığımız soğanları ekliyoruz. Üzerine üç tane sarım sağıda doğrayıp sağanlar yumuşayana kadar pişiriyoruz. Soğanlar yumuşadıktan sonra üstüne tereyağını ve salçalarımızı da ekliyoruz. Sonra bir dk tekrar karıştırıyoruz. Doğranmış 1 tane domates ekliyoruz, üstüne baharatları ekliyoruz karıştırıyoruz. 5 dk pişirdikten sonra 1 su bardağı suyu ekleyip kapağını kapatıp 10 dk daha pişiriyoruz altını kapatıyoruz.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Tuzlu suda beklettiğimiz patlıcanlarımızı yıkayıp süzdürüyoruz. Patlıcanların kızartacağımız yağda nem ile sıçramaması için kağıt havlu ile kuruluyoruz. Sonra patlıcanlarımızı iki eşit parça şeklinde önce bir bölümünü sonra diğer bir bölümünü bir tenceredeki kızgın yağın içine kızartıyoruz. Kızaran patlıcanları bir kağıt havlu serilmiş tabağın içinde yağların emilmesi için alınıp bekletiyoruz.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Kızaran patlıcanları bir bölümünü bor cam tepsiye diziyoruz. Üstüne tavuklu karışımımızı süzgeçli kaşığımız ile tencereye süzdürerek patlıcanlarımızın üstüne koyuyoruz. Sonra patlıcanlarımızın diğer bölümünü tavuklu karışımızın üstüne diziyoruz. Yuvarlak şekilde kestiğimiz 1 domatesimizi patlıcanlarımızın üstüne diziyoruz. Son olarak tenceredeki tavuklu karışımımızın suyunu gezdiriyoruz. Tepsimiz pişmeye hazırdır.

Önceden 200 derecede ısıtılmış fırınımızın içine tepsimizi yerleştiriyoruz 25 veya 30 dk piştikten sonra servise hazır hale getiriyoruz.

Afiyet olsun…


Leave a Reply

Your email address will not be published.