Ütüde oluşan kireç nasıl temizlenir?


Ütü kireci belli aralıklarla temizlenmesi gereken temizlik durumlarından biridir. Temizlenmeyen ütü kiraciyle ütü tıkanabilir yeterince buhar vermez vey paslanmaya yol açabilir. Bu da elbiselerimizin iyi ütülenmemesiyle sonuçlanır. Kadınlar için oldukça önemli olan ütü kirecini temizlemek de oldukça edişe verici bir durumdur. Peki, Ütüde oluşan kireç nasıl temizlenir? İşte ütü kirecini temizlemenin kolay yolu…

Ütüde oluşan kireç nasıl temizlenir?

Ütü kireci temizleyen pratik yöntemler

– Ütüye koyacağınız suya limon tuzu ekleyin ve kaynatın. Kaynattığınız suyu ütünün su haznesine koyup ütüyü çalıştırın.

– Eşit oranda beyaz sirke ve suyu karıştırarak ütünün su haznesini doldurun. Ütüyü çalıştırıp bekleyin. Sirkeli su karışımı ütünün içindeki kireci çözecektir. Ardından bu suyu dökün.

– Buhar delikleri tıkanmış olabileceği için bu kısımları da temizlemelisiniz. Pamuklu kulak çubuklarına beyaz sirke döküp buhar deliklerini temizleyin.

– Ütünün kireçlenmesini önlemek için mutlaka kullanma talimatlarına dikkat edin. Ütüyü alırken marka görevlisinin önerilerini dinleyin. Musluk suyu yerine içme suyu kullanmak ütünüzün ömrünü uzatmada etkili olabilir.

Ütü yapmanın püf noktaları neler?

– Çamaşırlarınızı yıkarken yumuşatıcı kullanmanız, çamaşırlarınızın çok kırışmasını engel olmaktadır.

– Çamaşır makinenizin kurutma programı varsa ya da ayrıca kurutma makineniz varsa daha kolay ütü yapmanızda fayda sağlayabilir.- Kurutmak için makine yoksa asmadan önce çamaşırlarınızı gerdirme yöntemini uyguladıktan sonra çırpınız.

– Çamaşır makinenizde kurutma ayarı varsa kırışıklık giderici düğmesine tıklamayı unutmayınız. Bu sayede ütü yaparken ekstra bir efor sarf etmemiş olacaksınız.

– Çamaşırlarınızda ip veya mandal izinin kalmasını istemiyorsanız bir koltuğun veya güneş gören yere konmuş çamaşır askılığının üzerine yayarak kurutunuz.

– Demir çamaşırlık iz bırakma sorunu için ise demir parmaklıklarına kuru havluları astıktan sonra ıslak çamaşırlarınızı seriniz. İz problemini bu sayede çözmüş olacaksınız.- Ütü masasının üzerine alüminyum folyo seriniz. Alüminyum folyo ısıyı yansıtarak üzerine koyduğunuz çamaşırın arkalı önlü daha kolay ütülenmesinde fayda sağlayacaktır.

– Baskılı tişörtleri tersinden ütülerken araya nemli bez koyunuz. Buhar vermeden önce mutlaka ütünün tamamen ısındığından emin olunuz. Ütülenen çamaşırları hemen asarsanız pürüzsüz kalmalarında etkili olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.