Vejetaryen Beslenmenin Faydaları


Her zaman değil ama haftada bir iki günlük kısmi vejetaryen beslenmek vücuda faydalıdır. Bağırsakların çalışmasında fayda sağlar. Farkında olmadan zaten bol miktarda protein alıyoruz. Sabahları peynir ve yumurta yiyerek, öğlenleri ekmek arası döner yiyerek ve akşamları da etli yemekler yiyerek alıyoruz proteini.

1900’lü yıllardan önce insanların yaşam süreleri 40 veya 50 yıl kadardı. Şimdi bu süre 90 yaşına kadar çıkabiliyor. Bizim ülkemize ise kadınlarda 78, erkelerde 72 yaşında ortalama yaşam süreleri vardır. Hatta Turdep araştırmalarına göre Türkiye’de yaşam süresi 4 yıl uzadı. Ama eskide kaliteli bir yaşam vardı. Şimdiler de 90 yaşına kadar yaşanmış olsa bile yaşam kalitesi düşmüş oluyor.

Peki yaşam kalitesi derken ne demiş oluyoruz. 90 yaşına kadar yaşayan birinin sürekli hastaneye kaldırılma ihtimali çok yüksek. Bu durumun önlemini nasıl alabiliriz? Haftada 3 gün yarı zamanlı vejetaryen beslenme şekli önemlidir. Çünkü vücudumuzda ki dna’larımızın ucundaki tenomellerin kısalmasını sağlar yaşam sürelerimizi uzatıyor.

Vejetaryen beslenme şekli hayat kalitesini uzatıyor ama hiç mi protein almamalı? Protein özellikle büyüme çağındaki çocuklarda büyüne gelişimine önemli faydaları var. Birde zayıflama uğruna vegan diyetlerinin çeşitlerini yapan genç kızlarımızın okuldaki başarısı azalıyor. Çünkü protein eksikliği unutkanlık dikkat eksikliği koordinasyon problemini tetikler.

Kesinlikle protein almayan vejetaryenlerde ise Demir eksikliği, B12 eksikliği, Omega3 eksikliğine neden olur. Bu gibi protein eksikliği halsizlik, yorgunluk, saçlarda dökülme ve unutkanlık yapabiliyor. Bu yüzden yarı zamanlı vejetaryen beslenme daha uygundur.

 

Aşçılık
Aşçılık

Vejetaryen ve Sağlıklı Beslenenler İçin Meyve Salatası Tarifi

  • Yarım portakal dilimi
  • Yarım mandalina dilimi
  • Yarım muzun yuvarlak dilimi
  • Bir avuç var tanesi

Geniş bir kaba portakalları, mandalinaları, muzu ve nar tanelerini ekleyin ve karıştırın. Portakalların içindeki lifler sayesinde kabızlık orada kalkar. Afiyet olsun…


Leave a Reply

Your email address will not be published.