Yüzde sivilce artışı neden olur?


Yüzde oluşan sivilce artışı yağlı yiyecekler tüketimi ya da abur cubur tüketimine neden olur. Bu stres ve yiyeceklerden kaynaklanan sivilceleri daha geniş çapta maddeler halinde işleyeceğiz.

[tie_full_img]

Photo by Min An from Pexels

[/tie_full_img]

Stres kaynaklı oluşan sivilce artışı

Gerek okul yıllarında oluşana sivilceler gerekse iş hayatında oluşan stresle kaynaklı sivilceler bazen önlenmez hale getiriyor. Bu yüzden bir terapist desteği şart oluyor. Terapistten alınan yardım stresle baş edebilmeyi sağlar bu sayede oluşan sivilcelenmeyi en aza indirgemiş olurum.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Yiyecek ve abur cuburlardan kaynaklana sivilce artışı

Yağlı yiyecekler ve abur cuburlar vücuda karbon hidrat etkisi verdiğinden dolayı yüzde yağlanma ve sivilce yapabilir.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Yanlış şekilde yapılan vücut temizliği

Yanlış temizlik yapılan ciltlerde ya da kirli ciltlerin gözenekleri kapanır ve sivilcelenme oluşur. Makyaj temizliği özellikle fondöten temizliği çok önemlidir. Yatmadan önce bu bağlamda makyajınızı temizlenmesi de unutulmamalıdır.

[tie_full_img][/tie_full_img]

Ergenlik dönemi ile birlikte yüzde sivilce artışı

Ergenlik dönemiyle beraber değişiklik gösteren hormonlar doğal bir şekilde kişilerin cildinde de bazı değişkenliklere neden oluyor. Bu hormonal etki ile deride yağ oluşumunu artırıyor. Yağ bezlerinde faaliyetin artması beraberinde bu bezlerin dışarı açılan kısımlarında hücrelerin birikmesine ve gözeneklerin tıkanmasına neden olarak aknenin oluşumundaki ilk evreyi başlatıyor. Bir sonraki adımda bakterilerin üremesi ile iltihabi durum oluşmaya başlıyor. Bu olay kişide siyah ve beyaz noktalara, üzeri noktacık şişliklere, kırmızı lekelere hatta nohut büyüklüğünde kistik yapıların oluşumuna sebep oluyor. Sivilce döküntüleri yüz, sırt, omuz ve göğüs gibi yağlı bölgelerde sıklıkla görülüyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.