Zile pekmezi nasıl yapılır? Zile pekmezi tarifi


Zile pekmezi nasıl yapılır? Tokat Zile’ye ait olan lezzeti zile pekmezi sağlık açısından son derece faydalıdır. Bu lezzetli ve faydalı pekmezi evde kendinize hazırlayabilirsiniz. Pek çok kişi “Zile pekmezi nasıl yapılır?” , “Zile pekmezi malzemeleri nelerdir?” , “Tam ölçülü zile pekmezi” konularında araştırma yapıyor. İşte, zile pekmezi tarifi…  

Zile pekmezinin içerisinde üzüm, pekmez toprağı ve yumurta akı bulunur. İki çeşit zile pekmezi vardır. Biri sade diğeri ise cevizli zile pekmezidir. Besin değeri oldukça yüksek olan zile pekmezi aynı zamanda çok besleyicidir. Potasyum ve magnezyum içeren, kalsiyum ve demir yönünden zengin karbonhidrat deposu zile pekmezi ayrıca A, B1 ve B2 vitaminlerine sahiptir. Beyaz zile pekmezinin sağlık açısından birçok faydası vardır. En önemli faydası kansızlık ve anne sütü arttırmasıdır. Peki, zile pekmezi nasıl yapılır?

Zile pekmezi nasıl yapılır? Zile pekmezi tarifi

Zile pekmezi yapmak için ilk olarak üzümleri hazırlamalı ve herhangi bir kap içerisinde üzümlerin suyunu sıkmalısınız.

Ardından üzümde kalan parçaları pres yöntemleriyle iyice sıkarak, üzümün tüm suyunu çıkarmalısınız.

Elde etmiş olduğunuz üzüm suyunu, Zile ilçesine özgün olan pekmez toprağı ile karıştırmalısınız.

Yapmış olduğunuz bu karışımı bir tencere koyun ve kaynatmaya başlayın. Kaynatma işlemi esnasında sık sık tencere üzerinde oluşan köpüğü alın.

Kaynama işlemi ile birlikte malzemeleriniz yavaş yavaş pekmez haline gelmeye başlayacaktır. Bu pekmez kahverengi ve sıvı halde olacaktır.

Bu pekmezi elde etmek için en önemli aşama ise pekmeze miktarına uygun olarak yumurta eklemektir. Bunun için 50 kilo kadar pekmeze 10 yumurta olacak şekilde ekleme yapabilirsiniz.

Ayrıca 10 tane yumurtaya da 300 gram kadar pudra şekeri eklemeniz gerekmektedir.

Bu işlem sonrasında tahta kaşık yardımıyla pekmezi yavaş bir şekilde çırpın. Beyazlaşmaya başlayan pekmezini bir miktar daha çırparak tüketilmeye hazır hale getirin.

Afiyet olsun.

Zile pekmezi nedir? Zile pekmezinin faydaları nelerdir?

Kadın – Aile

Zile pekmezi nedir? Zile pekmezinin faydaları nelerdir?


Leave a Reply

Your email address will not be published.